İlginizi Çekebilir

Twitter Ve Instagram’dan Görme Engelliler İçin Yenilikler!

ınstagram twitter
1

Sosyal medya, internet siteleri ve mobil uygulamaların kullaanılabilirliği, biz görme engelliler açısından önemli sorunlar teşkil edebiliyordu. Ancak bazı platformlar son zamanlarda yaptıkları çalışmalarla bu eksikliği önemli ölçüde giderdi.
Bundan yaklaşık 2 yıl önce Facebook’a, görme engellilerin resimlerin içeriği hakkında bilgi sahibi olabilmesi için betimleme özelliği gelmişti. Görme engelliler resme geldiklerinde, resimde kaç kişi olduğunu, nasıl mimik sergilediklerini ve arka planı betimleyebiliyordu. Twitter’da ise resimleri otomatik betimleme yoktu ancak fotoğraflarının görme engelliler tarafındanda anlaşılmasını isteyen kullanıcılar açıklama ekleyebiliyordu.
Instagram, Twitter’da duyurduğu üzere uygulamadaki fotoğraflar, keşfet ve ilgili kısımlar, eğer ekran okuyucunuz açıksa resmin üzerine geeldiğinizde size bildirilecek. Ayrıca kullanıclar eğer isterlerse kendileride açıklama ekleyebilecekler ve bu sayede görme engelliler yapay zeka betimlemesi yerine fotoğrafın asıl içeriğini daha doğru öğrenebilecek.
Twitter’a gelen yeni özellik ile eğer isterseniz hashdaglerin etiket olarak seslendirilmesini sağlayabiliyorsunuz. Varsayılan olarak son güncellemelerde aktif gelen bu özelliği eğer kullanmak istemiyorsanız, Twitter > ayarlar > erişilebilirlik adımlarını takip edebilirsiniz. Unutmadan Twitter ve Instagram için geçerli olan bu yeniliğin masaüstü sitelerinide kapsadığını belirtelim.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap