İlginizi Çekebilir

ABD, Huawei Yasağından Kaçan 38 Şirketin Faaliyet Göstermesini Yasakladı!

huawei-logo

ABD ve Çin arasında 2 yıldır devam eden gerilim bir türlü daralmıyor, hatta giderek artıyor. Huawei’in yonga seti üretimi dahil birçok departmanı ambargo yüzünden iş yapamaz hale gelirken ABD Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan ABD BIS (Sanayi ve Güvenlik Bürosu), Huawei’in ABD menşeili olan yonga setlerine erişimini daha da kısıtlayacağını açıkladı.

Basın açıklamasına göre Huawei, üçüncü taraf şirketler aracılığıyla Amerikan bileşenlerini satın alıp, yasağı çiğnemeyi başarmış.

ABD Ticaret Bakanlığı, BIS’a göre, Trump yönetiminin Mayıs 2021’e kadar uzattığı, tümü ABD – Huawei yasağını aşmak için kullanılan, 21 ülkeden 38 şirketi yasaklayacağını duyurdu.

[Huawei’in] ABD teknolojisine erişimini kısıtladığımız için, Huawei ve bağlı kuruluşları, ABD teknolojisini ABD’nin ulusal güvenliğini ve dış politika çıkarlarını baltalayacak bir şekilde kullanmak için üçüncü taraflar aracılığıyla çalıştı. Bu çok yönlü eylem, Huawei’nin bunu yapma yeteneğini engellemeye devam eden taahhüdümüzü göstermektedir.

 – ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross

Listelenen ve Huawei’e bağlı olan şirketler, Huawei’nin tasarım ve Huawei Bulut merkezleri ile Avrupa’daki bazı Ar-Ge merkezleri dahil Çin dışında faaliyet gösteren tüm kuruluşları kapsıyor.

ABD’nin şu anda yaptığı tüm hamleler, Huawei’in ABD’li şirketlerle faaliyetlerinin kasıtlı olarak sonlandırmak üzere yapılıyor.

Çin Kominist Partisi, ABD’nin kendi vatandaşlarını Huawei’e karşı kışkırtmasından ve şirketle ilgili asılsız kampanyalar yapılmasından korkuyor.

APNews’e göre Huawei, böyle giderse Kirin işlemcilerinin üretimini durdurmak zorunda kalacak.

ABD’nin tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/the_us_bans_38_thirdparty_companies_that_were_selling_us_chips_to_huawei-news-44783.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap