Sende mi Samsung: Ortaya Çıkan Render Görüntüleri, Samsung’un Pop-up Kameralı Bir Akıllı Telefon Piyasaya Süreceğini Ortaya Çıkardı!

Samsung pop-up

Ön kamera için açılır kamera tasarımını kullanan birçok üretici, bu tasarımı bırakıp delikli kamera tasarımını kullanmaya başladı. Hatta bazı üreticiler, selfie kamerasını ekranın içine yerleştirmeye çalışıyor.

Pop-up kamera tasarımını bazı dezavantajları var, bu dezavantajların en başında maaliyetin artması olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun yanında bu tasarım, telefonun iç kısmına toz girmesine sebep oluyor, ve bu tasarımı kullanan cihazlar, suya dayanıklılığı sağlayan IP sertifikalarını alamıyor. Bunun sonucunda da suya karşı da savunmasız hâle geliyorlar.

Samsung’un, pop-up selfie kameralı cihaz geliştirdiği iddia ediliyor

Görünüşe göre Samsung’un canı sıkılmış ve bütün telefonlarımız birbirine benziyor, artık bir farklılık yapalım demişler. Sanıyorum bunun ardından pop-up kameralı bir cihaz yapmaya karar vermişler.

Yukardıa yazdım, üreticiler kameranın dar alanda sıkışması ve İP sertifikasıyla ilgili sorunlar sebebiyle delikli kamera tasarımını daha yaygın kullanmaya başladı.
Pigtou ve @OnLeaks’un ortaya çıkardığı render görüntüleri, Samsung’a ait bir cihazda pop-up kamera tasarımının olduğunu gösteriyor.

Tahminler bu akıllı telefonun, Samsung’un çok sevilen orta seviye akıllı telefon serisi Galaxy A’ya ait olduğu yönünde.

Şubat 2019’da tipster Ice Universe, Galaxy A90 akıllı telefonun pop-up kamerayla geleceğini söylemişti ancak cihazda bir pop-up kamera yer almamıştı. Ama bu sefer iş biraz farklı görünüyor. Anlaşılan firma, çeşitli sebeplerden dolayı bu teknolojiyi bu zamana kadar kullanmadı. Galaxy S20 serisinde de delikli kamera tasarımını görmüştük.

Pigtou’nun raporuna göre adını bilmediğimiz bu akıllı telefonda, 6.5 inçlik çentiksiz bir ekran yer alıyor. ve cihazın üst kısmında bir IR Blaster (kızılötesi sensör) bulunuyor. Arka tarafta üçlü kamera kurulumu ve parmak izi okuyucu yer alırken, cihazın önünde tam ekran tasarımınnı görüyoruz.

Cihazın alt tarafında bir USB C bağlantı noktası, gürültü önleyici mikrofon ve hoparlör bulunuyor. Cihazda 3.5mm’lik kulaklık girişi ise yer almıyor. Telefon 9.2mm kalınlıkta (kamera çıkıntısıyla 9.7mm). Gizemli cihazın genişliği 77mm, derinliği ise 183.5mm.

Samsung’un bu cihazı ne zaman duyurmayı planladığını bilmiyoruz, COVİD19’un etkisinin kırılmasını bekliyor olabilir. Tahminler duyurunun birkaç ay içinde olacağını söylüyor.

Yine cihazın 5G bağlantı teknolojisini destekleyip desteklemediği de henüz belli değil.

yenilenen orta seviye Galaxy A serisi, ilk olarak Mart 2019’da Hindistan’da satışa sunulmuştu. Bu seri, ülkede piyasaya sürülmesini takip eden 70 günün sonunda 1 milyar Dolar’a tekabül eden 5 milyon adet satış gerçekleştirmişti. Bu ay dafirma, yeni Galaxy A serisini ABD’de satışa sunmaya başladı.

Ekran altı kamera teknolojisi gelecekte akıllı telefonlarda göreceğimiz popüler bir teknoloji olacak. Haziran 2019’da Oppo ve Xiaomi’nin bu konuda çalışmaları ortaya çıkmıştı.

Bu ayın başlarında da Ice Universe, paylaştığı bir Tweet’de Samsung’un 2021 model amiral gemilerinde ekran altı kamera teknolojisini kullanmayı düşündüğünü söylemişti. Firmanın bir süredir bu teknoloji üzerinde çalıştığı biliniyor. Gelecek aylarda bu konuyla ilgili daha çok şey öğrenmiş olacağız.

https://www.phonearena.com/news/renders-show-samsung-handset-with-pop-up-camera-although-5g-support-is-not-clear_id124155

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.