Samsung ve İşlemci Meselesi: Kim Haklı?

samsung logo

Bildiğiniz gibi Samsung, cihazlarını 2 işlemci ile piyasaya sürüyor. İlk başlarda sadece ABD ve Çin’de Qualcomm Snapdragon işlemci kullanan Samsung, diğer ülkelerde Exynos işlemcili cihazları piyasaya sürüyor.

Son olarak anavatanı Güney Kore’de de Snapdragon işlemci kullanan Samsung’un bu politikası uzun yıllardır çok eleştirilmiyordu.

Fakat bazı istisnalar var. 2015 yılında Samsung, aşırı ısınma sebebiyle Snapdragon 810’u kullanmaktan vazgeçmiş, kendi işlemcisi olan Exynos 7420’yi kullanmıştı. O yıl duyurulan Galaxy S6 ve Note 5 modelleri, bu işlemciyle piyasaya sunulmuştu.

Samsung, birkaç sene boyunca ürettiği işlemcilerde Qualcomm’un çok gerisinde kalmamıştı. Fakat 2019 yılında performans farkları, bir kez daha gündeme geldi. Bu sene de iş iyice çığrından çıktı, çünkü performans testleri, Exynos 990 işlemcili Galaxy S20 ile Snapdragon işlemcili Galaxy S20 modelleri arasında yaklaşık %20’lik bir fark olduğunu söylüyordu.

Bunun bazı sebepleri var tabi ki. Exynos 990’da, Snapdragon 865’in aksine Cortex A77 çekirdekleri değil, Cortex A 76 çekirdekleri kullanılıyor. Bu da performans farkını ortaya çıkarıyor. Buna ek olarak Snapdragon 865’de bulunan Adreno 650 GPU, Exynos 990’da bulunan ARM Mali G-72 GPU’dan daha güçlü bir grafik performansı sunuyor.

Geçen ay kullanıcılar, Samsung’un cihazlarında Exynos işlemcileri kullanmayı bırakması için change.org’ta kampanya başlatmıştı. Kampanyanın 35000 imza hedefi vardı ve bu sabah 34222 imzaya ulaşmayı başardı.

Kullanıcılar aynı parayı ödüyor!

Buradaki en önemli sorun, aradaki performans farkına rağmen Avrupa’daki kullanıcılar, Galaxy S20’ye ABD, Çin ve Güney Kore’deki kullanıcılarla aynı parayı ödeyerek satın alıyor. Doğal olarak kullanıcı, kendini ayrımcılık yapılmış gibi hissediyor.

Samsung Reddetti!

Samsung, elde bulunan tüm verilere rağmen Galaxy S20 serisindeki performans farkını reddetti ve şunları söyledi: Galaxy S20, dünyayı yaşama şeklinizi değiştirmek için yeniden tasarlanan bir akıllı telefon ve bölgeye bağlı olarak, Exynos 990 veya Snapdragon 865 işlemci seçenekleriyle sunuluyor. Hem Exynos hem de Snapdragon işlemciler, akıllı telefonun tüm kullanım ömrü boyunca tutarlı ve optimum bir performans sunması için aynı katı ve titiz, gerçek yaşam test senaryolarından geçiyor. ”

Firmanın Cuma günü yaptığı bu açıklama, insanların öfkesini dindirememiş gibi görünüyor.

Elnetteki firmanın, evet ayrımcılık yapıyoruz demesini beklemiyorduk. Fakat buna rağmen bu açıklama, aradaki hissedilir farkı açıklamıyor.

Peki kim haklı?

Bu tabloya baktığımızda kullanıcıların şikayetleri, pek de haksız değil. Elde pozitif veriler var yani her hangi bir iddiaya dayanmıyorlar. Her 2 işlemciyi kullanan kullanıcılar da aynı parayı ödeyip, aynı performansı alamıyorsa burada suç Samsung’undur.

Zaten bu işlemci farklılıkları bence kafa karıştırıyor. Samsung’un neden böyle bir politika izlediğini bilmiyorum ama çok can sıkıcı bir durum.

Firma ne yapmalı?

Samsung’un önünde birkaç seçenek var. Bunlardan ilki, aradaki performans farkına denk gelen parayı kullanıcıya iade etmek. Firma için biraz zor, hatta belki size de mantıksız gelecek ama imkansız değil.

Bu, sadece şuan yaşanan durumu dindirmek için. Firma, tüm S20’leri toplayıp, kullanıcılara Snapdragon işlemcili modelleri veremeyeceğine göre, tüketicilerin gönlünü almak için bötle bir şey yapılabilir. Firma bundan sonra da 2 işlemci arasında belirgin farklılıklar ortaya çıkarsa, oransal olarak cihazı daha ucuza Avrupa’da satabilir. Ama dediğim gibi, bu çok mantıklı bir hareket olmayacaktır.

Firmanın elindeki ikinci seçenek ise bundan sonrası için. Buna göre firma ya tüm Dünya’da Exynos işlemcili, ya da Snapdragon işlemcili model satmalı. Yani bölgeden bölgeye işlemci farkı, ortadan kalkmalı. Bizce firma eğer kendine, ürettiği işlemciye güveniyorsa Exynos işlemciyi global pazara sunmalı.

Elbetteki bizim önerilerimiz firmanın kulağına bile gitmeyecek ancak mağdur olduğunu düşünen kullanıcılar, bu işin peşini bırakmayacakmış gibi görünüyor.

Peki siz, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.