İlginizi Çekebilir

FİRMALAR, KORSANA BİLEREK Mİ İZİN VERİYOR?

images

Bir başka ilginç konuyla daha karşınızdayız. Bugünde, Dünya üzerindeki korsan yazılım meselesine deyineceğiz. Bu makalede, sürekli kırılan DNO’dan bahsetmeyeceğiz, ancak en az onun kadar ilginizi çekecektir.
Her zaman, firmaların korsan yazılım üzerine çalıştıklarını, bunu engellemek için büyük çabalar sarf ettiklerini görürdük. Hatta farklı sınırlamalar ve farklı durumlarla bile karşılaştık. Ancak durum pek de öyle değilmiş!

En azından kısmen. Belli zaman yoğunluklarında, korsan yazılımı önlemek için çalışmalar yapıldı. Bazı hükumetlerde bu çalışmalara destek verdiler. Her JAWS sürümünde, Crack dosyasının JAWS ile aynı ismi taşıması, ya da dosya değişme yoluyla kırılması bizce önlenebilir.

Örneğin GTA 5, daha farklı şekilde Crack’leniyor. Tabi GTA 5, 179TL, JAWS 879USD. Yani JAWS for Windows’un geliştiricisi, belli 1 ölçüde olmak şartıyla lisanssız kullanıma izin vermiş. Ancak bu izin artık kontrol edilemediğinden, firmalar ne kadar büyük hata yaptıklarını anladılar. Bu nedenle artık çeşitli önlemler almaya çalışıyorlar. Dananın kuyruğu bir kere kopunca, geri dönüşü olmuyor maalesef.

Bu nedenle her kapanan kapı, yerini başka 1 kapıya bırakıyor ve geliştiricilerin kontrolünden çıkıyor. Kimse canı sıkıldığı için bilgisayar hack’leyemeyeceğine göre, benzer durum herşey için geçerli değil midir?

Bu yüzden firmalar Manuel lisans yerine Digital lisansa geçmeye başladılar. Örneğin Microsoft Office 365 Online bir lisans tipiyle karşımıza çıkıyor. Şimdi “Ama Crack’ı var.” diyeceksiniz, ancak 1TB One Drive, 10 kat fazla dosya paylaşım limitini o şekilde kullanamazsınız. 1 hizmetlerinden feragat edip, başka hizmetlerini güvence altına alıyorlar. Oldukça mantıklı görünüyor.

Ancak ayda 12.99TL çok değil. Bu konuyla ilgili 1 rehber hazırlamıştık, web sitemizde mevcut.

O 365

Windows işletim sistemi ise çok ayrı 1 kapıya çıkıyor. Çıktıktan yalnızca 1 kaç saat sonra Crack’lenerek Dünyaa’nın en hızlı hack’leneni ödülünü almayı başarıyor. Tabi sizin bunu yapmanıza pek gerek yok. Çünkü Windows’uda çok uygun fiyatlara n11, hepsiburada gibi yerlerden alabilirsiniz. Ayrıca Microsoft, Windows 10 ile birlikte eski işletim sistemi kullanıcılarına büyük nbir kolaylık sağlamış, onları masraftan kurtarmıştı. Windows 10’un asıl tercih edilme nedeni budur.

Tabi lisanslı bir kullanıcı iseniz, 31.12.2017 tarihine kadar ücretsiz yükseltme hakkınız devam ediyor.

WİNDOWS

Sonuç olarak, firmalar belli 1 ölçüde korsana yenik düşmüş durumdalar. Ve bunu önlemek için ellerinden bir şey gelmiyor, çünkü kontrol edilemiyor.

Ayrıca korsan yazılım kullanıp kullanmamak sizin iradenize bağlı 1 durum. Bu size yanlış geliyorsa gidip orijinal kullanırsınız. Bu kadar avantajınız varken sahte yazılım kullanmayın derim.

Bireysel kullanıcıları anlayabilirim, ancak kurumsal kullanıcılar neden sahte yazılım kullanır aklım almıyor.

Bu arada sitemize oyun kategorisi için Onur Temeltaş Adminimiz alındı. O oyun, ben ise teknoloji alanındaki yazılarıma devam edeceğim.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap