Google, 4K 60FPS Video Desteğini Telefonlarına Getirmek İçin Çalışıyor!

Pixel 4 2020

Günümüzde akıllı telefon kameraları ciddi bir öneme sahip. Bunun nedeni bu cihazlara artık hiç de azımsanamayacak kadar fazla para veriyor olmamız ve bu paranın karşılığını da doğal olarak almak istiyoruz.

Birçok Android akıllı telefon üreticisi, akıllı telefon kameralarıyla ilgili devrimsel çalışmalar yaparken Google genelde işin yazılım kısmına odaklandı. Tabi ki başarılıydı fakat biraz da donanımsal iyileştirme gerekiyor, rakiplerinizi takip etmek zorundasınız.

Google, bazı rakiplerinde bulunan 4K 60FPS çekim özelliğiyle ilgili çalışıyor. XDA geliştiricileri, bu konuyla ilgili bazı kanıtlar buldu. Geliştiriciler, kaynak kodlarını inceleyerek bu bilgiye ulaştı.

Pixel 4K kaynak kodları

Bu verilerdeki ilginç kısım, 4K 60FPS kayıt özelliğinin görüldüğü cihazın henüz duyurulmayan Pixel 4A olması. Ayrıca test yapılan Google Camera sürümü de henüz yayımlanmamış 7.4 sürümü. Pixel 4A, işlemcisinin bu kalitede bir görüntüyü işleyememesi sebebiyle bu özelliğe sahip olmayacaktır. Ancak Pixel 3, 3XL, 4 ve 4XL modelleri, donanımsal olarak bu desteği sunuyor, yani bu kamera güncellemesi, yukarıda yazdığım 4 cihaza gelebilir.

Tabi daha kötüsü de olabilir, Google, yeni Pixel 5 serisiyle bu özelliğin kullanımını sınırlayabilir. Bu durum, şuanda bir Pixel amiral gemisi kullanan kullanıcılar için çok iyi bir haber değil.

Dediğimiz gibi, Pixel 4A, özelliğin test edilmesi için kullanılan bir cihaz olarak görünüyor. Fakat daha iyi olan bir Pixel 4 serisi varken Google, neden yakında duyuracağı Pixel 4A modelinde test yapıyor bunu merak etmiyor değilim. Düşük bir ihtimal olsa da karşımıza bir sürpriz gelebilir.

Yeni Google Pixel 5 ve 5XL’nin son bahar aylarında tanıtılması bekleniyor, yani özellik bu cihazlarla gelecekse önümüzde beklemek için uzun bir süre var. Google’ın donanım konusunda bir sorunu olmayan 2018 ve 2019 amiral gemisi cihazlarını pas geçmeyeceğine inanıyorum. Peki siz, Google’ın geç gelen bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynağı Görüntüle
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.