YouTube Premium Hizmetleri Türkiye’de Kullanıma Sunuldu, İşte Tüm Detaylar!

ytprg

Youtube, 2010 yılından beri reklamsız bir abonelik modülü üzerinde çalışıyordu.  2014 yılında çalışmalar neredeyse tamamlanma noktasına gelmişti ve 2015 yılında ise söylentiler yerini YouTube Red’e bırakmıştı. Youtube Red ile reklamsız bir Youtube deneyimi elde edebiliyorken, aynı zamanda ücretli kanallara erişim ve bazı ek avantajlara sahip olunabiliyordu. Mayıs 2018 tarihinde ise YouTube Red, YouTube Music servisiyle birleşerek tek paket olarak sunulmaya başladı. Hizmet uzun süredir ülkemizde bekleniyordu ve dün akşam saatlerinde yavaşça tüm kullanıcıların hizmetine açıldı.

Aslında bundan bir kaç ay öncesinde ben YouTube Premium ile ilgili bir seçenek görmüştüm ama ortadan kaybolmuştu. Sanırım bir test süreciydi ve tamamlanınca hizmete açıldı. Peki bu hizmte nasıl abone olacağız?

YouTube Premium nedir?

Ücretli kanallara, Youtube Originals içeriklerine erişebileceğiniz, arka planda ve ekran kapalıyken oynatma ile resim içinde resim modunu tüm uygulamalarda kullanma seçeneğini sunan bir abonelik seçeneğidir. Satın aldığınızda aynı zamanda YouTube Music aboneliğini de almış oluyorsunuz. Aynı zamanda videoları cihazınıza indirip çevrim dışı izleme hakkını da elde ediyorsunuz.

YouTube Music Premium nedir?

Spotify ve Apple Music gibi aylık abonelik seçeneği sunan YouTube Music, onlar gibi milyonlarca şarkıya ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda videolu şarkıları da oynatabiliyorsunuz. Standart sürümde sadece ekran kilidiniz açıkken tüm içeriklere erişebiliyorken, Premium sürüme geçtiğinizde arka planda ve ekran kapalıyken oynatma, müzikleri indirme gibi özelliklere sahip oluyorsunuz.

Nasıl Abone Olunur?
ytpr1

Android, İOS ve masaüstü cihazlarınızda şu şekilde abonelik yapabilirsiniz: sağ üst köşede yer alan hesap resminize dokunun ve Premium’u edin veya ücretli üyelikler sekmesine dokunun veya tıklayın. Premium’u edinin seçeneğini seçerseniz, direk YouTube Premium aboneliğini satın alabileceğiniz sayfaya yönlendirileceksiniz. Ücretli üyelikler sekmesinde ise abonelik seçeneklerini göreceksiniz.

^Bize şu abonelik seçenekleri sunuluyor:

YouTube Premium bireysel abonelik: 16,99TL/Ay (ilk 3 ay ücretsiz)
YouTube Premium Aile aboneliği: 24,99TL/Ay (ilk 3 ay ücretsiz)
YouTube Music bireysel abonelik: 13,99TL/Ay (ilk 3 ay ücretsiz)
YouTube Music Aile aboneliği: 20,99TL/Ay (ilk 3 ay ücretsiz)

*Aile üyelerinin aynı fatura adresinde bulunmaları gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz fiyatlar Android ve masaüstü cihazlardan yapılan abonelikler için geçerli, İOS uygulaması üzerinden abonelik yapmak isterseniz fiyatlar  şu şekilde oluyor (ilk 3 ay ücretsiz)

YT Premium bireysel: 23.99TL/ay
YT Music bireysel: 17.99TL/ay
YT Premium aile: 34.99TL/ay
YT Music aile: 24.99TL/ay

Eğer YouTube Premium aboneliğini İOS’ta da Android fiyatlarıyla almak isterseniz bu işlemi tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz. İnternet tarayıcınızı açın ve youtube.com adresine gidin. Buradan YouTube Premium hizmetini satın almak istediğiniz hesapta oturum açın ve sağ üstten hesap resminize dokunun. Daha demin yazdığım seçenekler karşınıza çıkacak, anlattığım şekilde abonelik yapabilirsiniz.

Ücretsiz abonelik seçseniz dahi, bankanız sınır ötesi için işlem ücreti alabilir. Bu ücret, 1,00TL civarlarında olacaktır.

Şimdi ise YouTube Premium’un sunduklarına bakalım:

• Tamamen reklamsız YouTube deneyimi,
• Spotify rakibi YouTube Müzik uygulamasına erişim, arka planda müzik dinleme, çalma listeleri oluşturma ve paylaşma,
• Netflix benzeri olan sadece Premium kullanıcılarına özel YouTube Originals içeriklerine erişim,
• Standart YouTube videolarını “picture in picture” yani “resim içinde resim” şeklinde farklı uygulamalarda gezinirken kullanabilme,
• İstenilen kanalın videolarını indirme ve dahili hafızadan izleme,
• Abone olunan kanalların son videolarını otomatik olarak indirme,
ytpr2

YouTube Premium değerlendirme

İlk öncelikle Google’ın Türkiye için fiyatlarda yerelleştirme uyguladığını görüyoruz. Normalde YouTube Premium, 10USD fiyat ile başlıyordu diye hatırlıyorum.

Sistemin eksikliklerinden biri, videoları en fazla 720PHD seçeneğiyle indirmeye izin vermesi, maksimum çözünürlükte indirme yapmak daha iyi olacaktır.

YouTube Music’in ise arşiv olarak biraz daha genişlemesi gerektiğini söylüyorlar ancak çok da kötü değil. Fakat Spotify gibi aynı ikamet adresini zorunlu kılması, hizmetin toplu kullanımını kısıtlıyor. Aynı zamanda uygulama cihazdaki ses dosyalarını ve video olarak YouTube’da yer alan müzikleri oynatabiliyor.

Müzik hizmetini tek başına  alabiliyorsunuz ancak YouTube Premium tek başına sunulmuyor

YouTube Originals’ta ise çok fazla içerik olduğunu söyleyemeyeceğim. Genel olarak baktığımızda müzik hizmetiyle beraber, reklamsız bir YouTube, videoları cihaza indirme gibi özellikler için 16.99TL ne çok pahalı, ne de çok ucuz, ideal bir ücret olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu sayede daha kaliteli içeriklerin önü de açılmış oluyor. Bazı geliştirmeler yapılırsa, Netflix’e olmasa bile, Spotify ve Apple Music’e mükemmel bir alternatif ortaya çıkabilir. Ayrıca denemeniz için de size 3 aylık bir süre veriliyor. 3 ayın bu hizmeti denemek için oldukça yeterli bir zaman olduğunu düşünüyorum.

Benim YouTube Music’te beğendiğim en güzel şey şarkı sözleriyle arama yapabiliyor olmak. Sadece şarkının bir kaç sözünü yazarak ilk sonuçta doğru içeriğe ulaşma oranınız %90’a yakın. Tabi ileride satın alarakbu hizmetin incelemesini de sizlerle paylaşıyor olacağım. Zaten hizmetle ilgili detayların olduğu bir sayfayı Google size gösteriyor ve oradan bilgi edinebiliyorsunuz. Yine de sorduğunuz sorulara destek olacak ve yakın zamanda hizmetle  ilgili detaylı izlenimlerimizi sizlere sunacağız. Şimdilik bu kadar!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap