İlginizi Çekebilir

Yenilenen ÖSYM Mobil Uygulamaları Yayımlandı!

ÖSYM'nin yenilenen mobil uygulamaları kullanıma sunuldu, peki bu uygulamalar neler sunuyor? Bu yazımızda yakından bakıyoruz.

ÖSYM Mobil

Bildiğiniz gibi ÖSYM ve MEB’in yaptığı mobil uygulamalar tasarım ve çeşitli hatalarıyla gündeme oturabiliyor. Geçtiğimiz aylarda MEB, E-Okul VBS uygulamasını yeniledi ve daha pratik ve modern bir arayüze kavuşturdu. ÖSYM ise eski mobil uygulamalarını kaldırdı ve yenileri için çalışmaya başladığını web sitesinden duyurmuştu.

Bildiğim kadarıyla ÖSYM Mobil isimli eski uygulamada, AİS (aday işlem sistemi) ve GİS (görevli işlem sistemi) bir uygulamada sunuluyordu. Fakat uygulama oldukça kötü yorumlar almıştı. Yeni uygulamaların ise çok daha başarılı olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

ÖSYM, aday işlemleri ve görevli işlemleri olmak üzere 2 uygulama yayımladı. İndirme bağlantılarına yazının sonundan erişebilirsiniz.

ÖSYM AİS mobil uygulaması

Uygulamayı açtığınızda karşınıza sınav tercih ödemeleri, ÖSYM’den gelen duyuruları içeren duyurular sayfası, kurumdan haberler gibi seçenekler çıkıyor. Üstte ise son sınavların bilgilerini görebileceğiniz bir kaydırıcı bulunuyor.

Alt tarafta, aday işlem sistemine giriş yapma seçeneği çıkıyor ve dokunarak giriş sayfasına erişebiliyorsunuz. Giriş sayfasında kimlik numarası ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilir veya şifremi unuttum diyerek yeni şifre oluşturabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra AİS masaüstü sitesinde yaptığımız hemen hemen birçok işlemi yapabildiğimizi görüyoruz. Burada üçlü sekme bizi karşılıyor:

 

    1. Genel; burada uygulamanın ana sayfasında da gördüğümüz duyurular, başvuru ödemeleri, haberler gibi seçenekler bizi karşılıyor.

İşlemler; burada profil resminiz ve adınızla beraber ÖSYM’de yaapabileceğiniz işlemleri göreceksiniz. Bunlar; yeni başvuru yap, başvurularım, sonuçlarım, tercihlerim, şehit/gazi yakınlık bilgilerim, ÖSYM takvimi, evrak referans numarası olarak karşımıza çıkıyor. Sayfaların içerisinde detaylı incelemeleri yapabilirsiniz.

Son olarak profilim; burada ise kişisel bilgilerinizi görüntüleyip düzenleyebiliyorsunuz. Seçenekler şunlar; kimlik bilgileri, eğitim bilgileri, sağlık ve engel bilgileri, ayarlar, fotoğraf bilgileri, adres bilgileri ve şifre değiştirme şeklinde Buradan çıkış yap diyerek hesabınızdan çıkış yapabilirsiniz.

Uygulama modern tasarım trentlerine uyan güzel bir uygulama olmuş ancak bazı problemleri ve görsel sorunları var. Biz dikkatimizi çekenleri ÖSYM’nin mobil.destek@osym.gov.tr adresi üzerinden göndereceğiz. Bunlardan bikaçı, size cihaz kaydetme seçeneğinin sunulması ne işe yarıyor bunu anlayamadım. Normalde böyle bir seçeneği seçtiğinizde oturum bilgilerini hatırlamasını, otomatik giriş yapmasını veya cihazda bulunan güvenlik seçeneklerinden birini kullanabilmemizi sağlamasını bekleriz ancak hiçbiri yok. Olayın teknik olarak ne ifade ettiğini bilemiyoruz.
Bunun dışında uygulama renklerinde bazı sorunlar var. Turuncunun üzerine siyah, bence çok okunaklı değil. Ayrıca bazı sayfalarda turuncunun üstüne yarı şeffaf bir bölüm de bizce saçma olmuş. Bununla beraber uygulama düğmelerinin birçoğu ovalleştirilmiş ancak bazıları düz dikdörtgen şeklinde bırakılmış, bu da tasarım kusurlarından biri. Uygulamayı arka plana alıp geri döndüğünüzde de bazen hata verebiliyor. Bunların bazıları kişisel sorunlar, yani tasarımı siz beğenmiş olabilirsiniz,  bu çok doğal.

Uygulama ileride güncellenerek daha işlevsel bir hâle gelecektir diye düşünüyoruz. Sizin fikirleriniz neler?

Bu arada detaylı bir rehber yapacaktık fakat uygulamada ekran fotoğrafı, video vs. hiçbir şekilde alınamıyor. Uygulamayla bayağ uğraştım, sorunuz olursa  cevaplayabilirim.

ÖSYM AİS GOOGLE PLAY İNDİRME SAYFASI

ÖSYM GİS uygulaması

ÖSYM’de doğal olarak görevli vs. olamadığım için bu uygulamayı test edemedim. Fakat gis.osym.gov.tr’deki birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Bu uygulamayla ilgili geleen geri bildirimler  genelde olumlu yönde. Uygulamayı aşağıdan indirebilirsiniz.

ÖSYM GİS ANDROİD UYGULAMASI

ÖSYM GİS İOS UYGULAMASI

ÖSYM’nin yeni mobil uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap