Xiaomi’nin Satışları Neden Düştü?

mi9

Hepimiz Xiaomi’yi artık bir şekilde biliyoruz. Çünkü her sektörde adını duydığumuz bir ürünü mutlaka var.

Belki görmüşsünüzdür, geçen çeyreğin akıllı telefon satışları paylaşıldı geçtiğimiz hafta. Bu pazar analizine göre Huawei, Oppo, gibi markalar yükselişteyken, Samsung, Apple gibi markalarda düşüş devam ediyor.

Fakat bizi şaşırtan bir durum olmadı değil. Bu verilere göre Xiaomi, bazı pazarlarda gerileme gösterdi ve satışları ciddi oranda düştü. Peki uygun fiyata yüksek performans sunan, başarılı cihazlar üreten Xiaomi, ne oldu da düşüş yaşadı?

İlk öncelikle bu veriler bize gösteriyor ki her şey fiyat veya performans değil. Yani tüketicilere kendinizi sevdirmek istiyorsanız, bunların dışında onların aklında kalıcı bir yer edinmeniz gerekiyor. İşte Xiaomi, bunu pek başaramamış gibi görünüyor..

Xiaomi’nin her cihazı, tüm ülkelerde aynı isimle satışa çıkmıyor. Örneğin bir ülkede Xiaomi Mi9 serisinin bir parçası olan model, başka ülkede farklı bir isimle satışa çıkıyor. Genelde Çin, Asya ve Avrupa pazarlarında bu tarz bir politika izleniyor. Bu da kullanıcının kafasını karıştırıyor ve kullanıcı, hangi ürünü alacağına karar veremiyor.

Hemen bir örnekle durumu anlatalım, siz A markasının X1 modelini satın almaya karar verdiniz. İnternet ve mağazalarda araştırmalara başladınız. Karşınıza X1 ile birebir aynı özelliklere sahip Y1 modeli çıktı ve siz aradaki farkı merak ettiniz, üstelik küçük de olsa bir fiyat farkı var, bunun nedeni de hem global ürünü hem de Çin’de satışa çıkan bir ürünü görüyor olmanız ve biri sizin ülkenizde satılan ana modelken, birinin sınırlı sayıda pazarda satışa çıkması. Yani kısacası, ithalat yoluyla ülkenize girdiği için böyle bir sorun vr. Araştırmaya devam ettiniz ve yine, bir kaç farklılık dışında X1 ile Y1  ile aynı olan Z1 modelini gördünüz. Haklı olarak kafanız karışacak ve bu 3 benzer cihaz arasındaki farkı arayacağıma, daha rahat ayırt edebileceğim modellere yönelirim diyeceksiniz.

Bu arada biz isim dışında birebir aynı dedik ama bazen tam olarak o şekilde olmuyor. Kimi zaman kamera, depolama, işlemci gibi farklılıklar görülüyor fakat bunların fazla olması, cihazların bir birine fazla benzemesi farklı markalara yönelimi tetikliyor.

Samsung’u neden eleştirdik?

Çoğumuz biliyoruz, Samsung çok fazla telefon çıkartıyor. Fakat Samsung cihazlarda bazı tasarımsal farklar görebiliyorsunuz ve her yerde farklı isimle ürün satışa sunmuyorlar. Yani tüketicinin beyni bu kadar yanmıyor.

Xiaomi’nin ne yapması gerekiyor?

İlk öncelikle isimlendirme politikasını gözden geçirmesi gerekiyor, yani bir ürünün sadece 1 ismi olmalı, ülke farklılıkları da tıpkı Samsung’un yaptığı gibi model numaralarıyla belirtilebilir, böylece yasal olarak bir problem ortaya çıkmaz.

Bunun dışında benzer özellik ve tasarımda farklı cihazlar satışa sunmakta çok mantıklı görünmüyor. Kullanıcılara bol miktarda seçenek sunmak mantıklı ancak fazla abartılırsa kafa karışıklığına yol açar. Tüketicilerin satın aldıkları ürünleri tanıması, benzer ürünler ile farklarını görebilmesi için anlaşılır ve akılda kalıcı isimlerin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sizin bu konu hakkında fikirleriniz neler? Xiaomi’nin satışlarının azalmasının başka nedenleri neler olabilir?

 

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.