İlginizi Çekebilir

Windows 10’da Yüklü Gelen Uygulamalar Silinebilecek!

img-0063e-1

Windows 10, Microsoft’un şuandaki en iyi işletim sistemi. Fakat bu, onun kusurları olmadığı anlamına gelmiyor. Çıktığı günden bu yana eleştirilen bir konu, yüklü gelen hiç bir uygulamanın kaldırılamamasıydı. Windows 10’un 19H1 kod adlı güncellemesiyle birlikte bazı ön yüklü uygulamaları kaldırabileceksiniz.

Mesela bazı kullanıcılar hesap makinesinin yüzüne bakmazken, bazı kullanıcılar Posta uygulaması yerine başka bir uygulama tercih edebiliyorlar. 3D görüntüleyicide çok kullanılan bir hizmet değil.

Herkesi üzen duruma gelecek olursak, şuan sadece belli uygulamaların kaldırılmasına izin verilecek. Bu özellik, Ekim 2018 güncellemesiyle ne yazıkki sunulmayacak, ara güncellemelerde geleceğini düşünüyorsanız maalesef Microsoft böyle bir şey zaten yapmaz. 2019’un ilkbahar aylarında yayımlanması beklenen yeni güncelleme paketiyle bu özellik kullanıma açılacak.

Hangi uygulamalar silinebilecek?

Yukarıda sözünü ettiğim uygulamaların dışında 9 tane daha uygulama kaldırılabilecek. Listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

 • Posta

  Takvim

  Groove Music

  Filmler ve TV

  Paind 3D

  Ses kaydedicisi

  Ekran alıntısı aracı

  Yapışkan notlar

  Hesap makinesi

  3D Görüntüleyici

 • Ne yazıkki Candy Crush gibi uygulamaların reklamları Windows’ta kalmaya devam edecek. İlerleyen güncellemelerle bu listedeki uygulamaların sayısı artacaktır.

  Ekran alıntısı aracı Office’a dahil. Posta için ise eğer Office kullanıyorsanız Outlook’u tercih edebilirsiniz.

  Yorum Yap
  Nasıl Buldunuz?

  Yazar Hakkında

  2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

  Yorum Yap