Windows 10 İçin Yerleşik Linux Çekirdeği Çok Yakında Geliyor!

Windows Linux

Microsoft’un Linux’e savaş açtığı günlerin geride kaldığını artık söyleyebiliriz. Geçmişte kullanım zorluğu ve tercih edilmemesi sebebiyle Linux’ü gömebilen Microsoft, işletim sisteminin bugünkü Android’e ve bir çok açık kaynak kodlu işletim sistemine temel olacağını tahmin etmiyordur.

Her neyse, Microsoft’un bir süredir Windows 10 içerisine Linux yerleştirmeyle ilgili çalışma yaptığını biliyoruz. Bu yerleşik Linux istemcisini kullanmak için bir test sürecine gerek olmayacak. Microsoft, Nisan ayında yayımlayacağı Windows 10 2004 güncellemesiyle bu hizmeti erişilebilir hâle getirecek. Firma, Windows 10 2004 ile Linux 2 için Windows’un rahatlıkla kullanılabileceğini onayladı.

Bu çekirdeği ilk öncelikle manuel olarak yükleyebileceksiniz, daha sonra Microsoft, Windows Update aracılığıyla güncelleme göndererek Linux’ü Windows 10 işletim sistemine dahil edecek.

WSL2’nin odaklandığı nokta performans, ve temel işlevler kullanılabilir durumda olacak. Üstelik, azaltılmış bellek tüketimi sayesinde daha az RAM kullanıyor ve diğer görevler için size daha fazla kullanılabilir bellek (RAM alanı) sunuyor.

Microsoft’un açık kaynak kodlu platformlara yönelmesi çok şaşırtıcı değil. Zira firma, Windows 10’da uyguladığı güncelleme politikası sebebiyle yeni lisans satışı eskisi kadar yapamıyor. Bu yüzden Azure gibi sistemlere daha çok önem vermek zorunda.

Microsoft daha önce de bünyesinde onlarca açık kaynak kodu barındıran, geliştiricilerin en çok ziyaret ettiği platformlardan biri olan Github’ı satın almıştı. Bu hamle, bazı bağımsız geliştiriciler ve açık kaynaklardan fazlaca yararlanan şirketlerden tepki çekmiş, özgür yazılımı bir firmaya bağlama gibi ithamlarla eleştirilmişti.

Microsoft şuanda Linux’e önem veriyor. Geçmişte Linux’e savaş açtığını ve bilişimdeki tek elini koruyup, buna tutunmaya  çalıştığını görmüştük ancak firma, bu kadar firma ve insanın kullandığı bir platforma daha fazla engel olamazdı. Microsoft’unn uzattığı zeytin dalının sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

Bu arada Windows 2004 güncellemesi için de son hazırlıklar yapılıyor, yukarıda dedğimiz gibi güncelleme önümüzdeki ay gelecek. Bizde yeni sürümdeki detayları incelemeye başladık ve çok yakında yeni özellikleri ve kullanımlarını sizlerle paylaşacağız.

KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.