İlginizi Çekebilir

TYT’de Görme Engelli Öğrencilere verilen ek süre 5DK.

tyt

Bu yıl ülkemizde eğitim adına önemli değişiklikler gerçekleştirildi. İlk önce TEOG (temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı) kaldırılarak yerine LGS (liselere geçiş sınavı) getirildi. Daha sonra üniversite sınavları içinde değişiklikler yapılacağı kamuoyuna duyuruldu.

Kısa bir süre sonra eski sınavlar olan YGS (yüksek öğretime geçiş sınavı) ve LYS (lissans yerleştirme sınavı) kaldırılarak, yerine YKS (yüksek öğretim kurumları sınavı) getirildi. Sınavın 2 oturumda yapılması belirlendi ve ilk oturumu olan TYT (temel yeterlilik testi) bugün gerçekleştirildi. AYT (alan yeterlilik testi) ise yarın gerçekleştirilecek.

TYT, bazı yönüyle eleştirildi. Öğrencilerin bazıları uzun paragraf soruları yüzünden sınavı yetiştiremediklerini, bazıları ise her zamanki gibi matematiğin zor olduğunu ifade ettiler.

Görme engelliler ve diğer engellilere, sınavlarda ne tür hizmet verileceği, daha doğrusu ne ölçüde hizmet verileceği belirsizliğini koruyordu. Ancak akşam saatlerinden itibaren elimize bilgiler ulaşmaya başladı.

Sınava editörümüz Onur’da girdi. Görme engelliler, sürenin yetmemesi yönünde şikayetler iletmeye başladılar.

 

5DK Ek Süre

 

Bazı görme engelliler ve velileri, 5DK ek sürenin yetersizliğini savundular. Geçen sene yapılan sınavlarda verilen süre 30DK idi.

 

Okuyuculara gerekli bilgiler verilmiyor!

 

Süre yetmezliğinin bir diğer etkeni ise bilgi bakımından yetersiz kalmış okuyucular. Okuyucu olarak tayin edilen kişiler rastgele seçiliyor ve sınav gününden bir kaç gün önce verilen bir seminer dışında hiç bir bilgi verilmiyor.

 

Dolayısıyla biz öğrenciler, okuyucuları yönlendirmek durumunda kalıyoruz. Bu duruumun eksikliği, matematik dersini okuyan bazı okuyucuların işaretler konusunda bilgi sahibi olmaması yönündede hissedebiliyoruz.

 

Bazı Okuyucular gereken önemi Göstermiyor!

 

Bazı okuyucuların, özellikle matematikte öğrencinin soru çözümlerini not almadığına dair bilgilerde tarafımıza ulaştı. Tamam, bazı şeyleri aklımızda tutabiliyoruz fakat uzunca matematik sorularının aklımızda tutulmasının beklennmesi biraz fazla gibi geldi bana.

 

Muafiyet Değil, Eşitlik İstiyoruz

 

Ayrıca görme engellilerin, bu sınavda 35 civarı sorudan muaf tutulduğunu öğrendik. Biz muafiyet değil, eşit eğitimle, o sorulara eşit denkte sorular sorulmasını istiyoruz. Muaf olduğumuz sorular için sevinmek yerine, aksine üzülmemiz gerekiyor. Çünkü bir sorudan muaf olmamızın nedeni o orunun zor olması değil, o eğitimi alamamış olmamızdır.

 

Bu sadece muaf olduğumuz orular için değil, genel olarak matematik eğitimini zaten düzgün alamıyoruz. Çünkü MEB, Öğretmenleri bilgilendirmiyor.

 

Biz, eşit eğitim olduğu sürece sayısaldada, sözeldede görenler kadar başarılı olabiliriz. Ne yazıkki, bir süre daha engellilerin eğitim sorunları tartışılmaya devam edecek.

 

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap