Techno Voice 2018 Yılı İstatistik Değerlendirmesi Ve Hedefler

33134466_545900519136888_5772872715148984320_o

14.10.2017’den beri yayın yapmayı sürdürdüğümüz web sitemiz çok yakında 1 yılını dolduracak. Çoğunu özgün dilimizle yazdığımız bu yazılar ile ne kadar başarı elde edebildiğimizi bu yazıda detaylarıyla açıklıyoruz.

Projeydi, ne olacak?

Beni yakından tanıyanlar, Techno Voice’un ilk başlarda performansımızı ölçme  amaçlı olduğunu biliyordur ve ya tahmin edebiliyordur. WordPress konusunda azda olsa bilgi sahibi olmak için kurduğum web sitesini, gelen olumlu eleştiriler ve performansımızdan memnun olmamız nedeniyle devam ettirme kararı aldık. İlk önce alan adımızı, daha sonra temamızı geliştirerek tasarım ve erişilebilirlik çalışmalarımızı Şubat ayında tamamladık.

Vu tarihten sonra kullanıcı odaklı çalışmalarımıza hız verdik ve gelen geri bildirimlere karşın geliştirmelerimize devam ettik.

Onur’un katkıları

Kuruluşumuzun 2. Haftasından itibaren Onur, web sitemize yazar olmayı kabul etti. Onur, en büyük Türkçe oyun çeviri sitesi Oyun Çeviri’den izin alarak, çıkan Türkçe yamaları ilk olarak duyurmamızı sağlayacak. Ben kamptayken yönetim işleriylede iyi bir şekilde ilgilenen Onur, o vazgeçene kadar editörümüz ve yazarımız olmaya devam edecek. Techno Voice ise artık bir oyuncak değil, gerçek bir amacı olan bir platformdur.

İstatistikler!

Techno Voice ilk zamanlarında 5 – 10 kişi/gün okuyucuya sahipti. Bu oran zamanla artmaya devam etti ve bugün yaklaşık 25 kişi günde sitemizdeki içerikleri ziyaret ediyor. Bu oran, içeriğin ilgi çekme durumuna göre değişebiliyor. Öyleki Galaxy Note 9 etkinlik günü web sitemiz 80 ziyaretçiye kadar ulaştı. Yani bu oranların kesinliğini garanti edemeyiz. Bugün 25 kişi değil 12 kişi ziyaret eder, yarın bu sayı 40’a çıkar, bunu biz bilemeyiz. Biz sabit olarak aylık 750 ziyaretçimiz olduğunu ifade ediyoruz ve isteyenlerle bu verileri paylaşabiliriz.

Web sitemize Türkiye’nin yanı sıra İspanya, Azerbaycan, ABD, İtalya gibi çeşitli ülkelerden ziyaretçiler uğruyor. Bu kullanıcılar belki gir çık yapmıştır, beliki sayfayı çevirmiştir ve ya orada yaşayan bir Türk vatandaşıdır, bu bizi ilgilendirmez. Biz, bu içerik birilerine fayda sağlıyormu ona bakıyoruz. Yurtdışında görüntüleme alan en önemli içeriğimiz JAWS 2018 kurulum rehberi ve bu yazıdaki indirme bağlantımıza giren her 5 kişiden 2’si tıklıyor.

Web sitemize Google arama sonuçları, Facebook ve Twitter hesaplarımız, YouTube videolarımız ve Bundle haber uygulamasından ziyaretçiler geliyor. Biz bunu kendimizde test ediyoruz.

Makalelerimize tepki oranı ise bu oranların gerisinde kalıyor. Yazdığımız tüm yazılara ortalama 10 emoji tepkisi ve 2 yorum geldi. Bizi WordPress okuyucudanda takip eden var.

Gelir oranlarında hiç bir şekilde sizi kandırmayacağız. Techno Voice’un aylık reklam geliri ortalama 2TL. YouTube politikaları değişmeden önce aylık gelir ortalama 30TL’yi bulabiliyordu.

Gelecekte reklam çalışmalarımız olacak. Facebook üzerinde belirleyeceğimiz periyotlarda ve kişilerde yorum yapan, tıklama yapan ve tepki verip paylaşan kişileri hedef göstereceğiz. Bunu bir kere denedik ve kısmen başarılı olabilecek sonuçlar elde ettik.

İstatistik detaylarını, Ekim 2018’de yazacağımız makale ve çekeceğimiz videolarla size açıklayacağız. 1 sene içerisindeki gelişmemizi herkes görebilecek, bizim bir yanlışımız varsa düzeltecek.

Platformu oluşturan son kullanıcı!

Techno Voice, tamamen son kullanıcı deneyimi odaklı bir platform. Web sitemize kayıt olan herkes bize yazı gönderebiliyor, düzenli aralıklarla yazı gönderenler editörümüz olabiliyor. Bu web sitesini büyütecek, geliştirecek olanlar bizim gibi son kullanıcılardır, yani ürüne para veren, belli bir süre kullanmış kullanıcılar. Üstelik gönderilen yazılar forum sayfamızda felan değil, doğrudan web sitemizde yayımlanıyor. Bu sayede Bundle’da Facebook’da ve diğer tüm Techno Voice hesaplarında yazınız okunabiliyor

Gelecekte yeni proje var mı?

Şuan kesin olarak yapmayı düşündüğümüz bir proje bulunmuyor. Genel olarak tüm konuları barındıracak bir forum açmayı düşünüyoruz. Eğer gerekli desteğe ulaşırsak Mart ayı gibi hizmete sokmayı planlıyoruz.

Ayrıca tarihi bilgileri içeren bir web siteside projelerimiz arasında yer alıyor. Fakat bu projeler, gereken desteğe ve donanıma sahip olduğumuzda hayata geçebilir. Biliyorsunuz bir web sitesinin iskelesi temadan oluşur, fakat beyni girilen içerikler ve kaliteleridir. Biz web sitesini kurarız fakat içerik giren, girilen içeriğe ilgi gösteren olmazsa web sitesi hem maddi bir yük, hemde manevi bir yük oluşturur. Techno Voice projesinden kimi zaman vazgeçmeyi düşündüm, çünkü başarılı olabileceğime inanmıyordum. Beni buna inandıran, bana geri bildirimde bulunanlar oldu. Biz herkesin geri bildirimine açığız.

Mutlu bayramlar!

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap