İlginizi Çekebilir

Techno Voice 1 Yaşında!

33134466_545900519136888_5772872715148984320_o

Bugün, bu web sitemizde ilk yazımızı yayımladık ve teknoloji dünyasına giriş yaptık.

Bazen sorunlarla karşılaştık çözüm aradık, bazen eleştirdik. Ne olursa olsun kuruluşumuzdan bu yana güzel çalışmalarda bulunduk. Jaws 2018 kurulum rehberiyle yurtdışı dahil bir çok insana fayda sağladık, incelemelerimizle fikir verdik, diğer rehberlerimizle hayatınızı kolaylaştırdık.

Bütün bunları yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamadık bile. Bir baktık, 1 yıldır yazıyormuşuz. 400’ü aşkın içerikle insanlara katkı sağlamışız. Evet, kuru bir kutlama değilde, bir kaç duyuruyuda size aktarmadan yazımızı sonlandırmayacağız.

Techno Voice ödüllü yazarlık programı

Teknolojiyi okumanın yanı sıra fikirlerini belirtmekte herkesin hakkıdır. Bu kapsamda şimdilik 10 kişi ile sınırlı olmak üzere, standart kitleden yazar alımı yapacağız. Bu yazarlar kullandıkları cihazlarla ilgili görüşlerini, dil bilgilerine bağlı olarak teknoloji gelişmelerini tüm takipçilerimizle paylaşacak. Programla ilgili tüm detayları, bir sapma olmazsa 31 Aralık 2018’de açıklayacağız.

2018 Yılı değerlendirme formu

Web sitemiz kurulmadan kısa bir süre önce ilkini yaptığımız, o yılı değerlendirmeye yönelik formu bu senede yapacak ve sizlerle paylaşacağız. İçeriklerimizden ne kadar memnun kaldığınızı, neler istediğinizi bu sayede öğreneceğiz. Techno Voice 2018 yılını değerlendirme formu, 29 Ekim 2018 tarihinde yayımlanacak.

İstatistikler

Techno Voice’u 14 Ekim 2017’den bu yana yaklaşık 20000 kullanıcı ziyaret etti. Şuanda haftalık 200’e yakın kullanıcı (değişiklik gösterebilir) web sitemizi ziyaret etmekte. Bu sayede önümüzdeki yıl 100000 kullanıcının web sitemizi ziyaret etmesini bekliyoruz.

Techno Voice’da beğenilen beğenilmeyen, okunan okunmayan bir çok yazı oldu. Bizim hedefimiz, olumlu geri bildirimleri arttırmak ve olumsuz bildirimleri mümkün olabildiğince azaltmak. Bunuda dediğim gibi değerlendirme formumuzla somut olarak yapmayı hedefliyoruz.

ISS ve cihaz istatistikleri

Son olarak sizlere istatistiklerimizden biraz bahsetmek istiyorum. Web sitemizi Google Analitycs’e bağladığımız 26 Ağustos’tan bu yana 1232 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerden 662’si mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildi. Mobil cihazlardan en popüler olan 165 ile Apple İphone oldu. Onu 128 ziyaretçi sayısıyla Samsung cihazlar izledi. Web sitemize Android tarafında en çok Galaxy J7 Prime üzerinden erişim sağlandı. Huawei, Xiaomi’nin yanı sıra General Mobile gibi yerli üreticilerin ürettiği cihazlardanda belli oranda ziyaretçimiz oldu.

İnternet tarayıcılarına gelecek olursak, birinci sırada 879 ile Google Chrome bulunuyor. Google Chrome’un çok fazla kullanıldığı Techno Voice istatistiklerinede yansımış. Onu 167 ile safari,43 ile Internet Explorer, 37 ile Firefox, 33 ile Opera, 26 ile Samsung Internet, 14 ile Google web görünümü ve yine 14 ziyaretçi ile Edge takip etti.

Tahmin edebileceğiniz gibi konum olarak Türkiye, 997 ziyaretçi sayısıyla listenin başında yer alıyor. Onu; 91 ziyaretçi ile ABD, 47 ziyaretçi ile Vietnam, 23 ziyaretçi ile İtalya, 6 ziyaretçi ile Azerbaycan takip etti. Fransa, Almanya ve bazı diğer ülkelerdende ziyaretçilerimiz oldu.

Servis sağlayıcılara bakacak olursak mobil internette 115 ziyaretçi sayısını Turkcell internet ağından elde ettik. Vodafone 66, Avea 52, TTNET 42, Turknet 40, Turksat 31 Super Online 25 ziyaretçi sayısıyla ağ sağlayıcılarının önemli bölümünü oluşturdular. TTNET’in farklı DSL hizmetleri olması sebebiyle en çok ziyaretçinin bu operatörden geldiğini belirtelim.

Son cümleler

İyisiyle, kötüsüyle 1 yılı geride bıraktık. Sadece Görme engellilere değil, tüm insanlara fayda sağladık. Sadece Türkiye değil, Dünya’nın 4 bir yanından insanlara eriştik. Olumlu/olumsuz onlarca geri bildirim aldık. Windows 10 güncellemelerini ilk inceledik, risk aldık. Kendi açımdan konuşursam, uzun süredir bir web sitesi kurma, teknoloji bilgilerimi insanlarla paylaşma hayalimi gerçekleştirdim. İçeriklerimin beğenilmeside, beğenilmemeside beni mutlu etti. İnsanların yanlışlarımızı düzeltmesi, yapıcı eleştirilerde bulunması beni mutlu etti. Mantıkla yaptığım bazı analizlerim gerçeklşti, ve yanlış bir analiz yapmadığım için çok mutlu oldum. Bu işi yaparken zevk aldım, emeğimin karşılığı dışında bir şey istemedim. Sorunlarda sabrettim, çözüme ulaştım. Techno Voice sayesinde bende bilmediğim pek çok şeyi öğrendim. Kısacası ben sevdiğim işi yaptım. Maddi manevi bir sorun olmadıkça, teknik ağırzalar olmadıkça web sitemiz kesintisiz bir şekilde yayın hayatına devam edecek. Kesintisiz diyorum, çünkü araştırıp çözemediğim bir sorun olsa bile onunda üstesinden geleceğime inanıyorum. 1 senedir desteğiyle bizi mutlu eden herkese teşekkür ederim. Techno Voice’u takip etmeye devam edin!

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap