Steam’ın, “Adamı delirten” Güvenlik Politikası

images (1)
1

 

Bazen acil bir işimiz olur ve o işi halletmek için ilgili uygulamaya giriş yaparız. Örneğin bir alışveriş yapmak istediğimizde ürünü bulur, sepetimize ekler, ödeme bilgiilerimizi girer ve satın alırız. Fakat Dünya’nın en çok kullanılan oyun platformu Steam öyle bir şey yapmışki, oyun satın almak için biraz uğraşmanız gerekiyor.

Steam hesabınıza giriş yapmak için bir kaç farklı yöntem bulunuyor. İlk yöntem, E-posta adresinize gönderilen 6 haneli kodu, E-posta ve şifre bilgilerinizden sonra ilgili alana yazmak. Fakat bu yöntemi uygularsanız Steam envanter pazarınız 1 hafta devre dışı kalıyor ve satış yapamıyorsunuz.

Bir diğer yöntemimiz ise Steam’ın mobil uygulaması üzerinden gerçekleştiriliyor. E-posta ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra telefonumuzda yüklü olan Steam uygulamamıza girip, Steam Guard menüsündeki 5 haneli kodu ekrana yazmamız gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken her kodun süresinin 30SN olması. Yani hızlıca yazıp devam etmeniz gerekiyor. Bu yöntem ile envanter pazarınız bloke olmamaktadır.

Dünyaca ünlü alışveriş sitelerinin bile böyle vir güvenlik sistemi uygulamadığını düşünürsek bu durum oldukça ilginç diyebiliriz.

Bizim önerimiz kullanıcılar Steam hesaplarına giriş yapmak istedikleri zaman mobil
cihazlarına onaylamak için parmak izi istenmesi. Kullanıcı parmağını okuttuktan sonra onaylamak istiyorsa evete bassın ve masaüstü uygulamaya giriş işlemi tamamlansın.

Siz, Steam’ın güvenlik politikasını doğru buluyor musunuz?

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap