Samsung Galaxy Z Flip, Peynir Ekmek Gibi Satıyor!

Galaxy-Z-Flip-camera

Samsung’un Galaxy Fold’a nazaran menteşe tasarımını iyileştirdiği ve ona göre daha farklı bir katlama tipi sunan Galaxy Z Flip, 11 Şubat’taki Galaxy Unpacket etkinliğinde duyurulmuştu. Cihaz önümüzdeki günlerde Türkiye’de de satışa çıkacak.

Samsung, ilk başlarda sınırlı sayıda stok girdiği Galaxy Z Flip’le önemli diyebileceğimiz bir başarı yakaladı. Şuana kadar ABD’de listelenen stok oranı tükendi ve firma, yarın stokları güncelleyeceğini duyurdu. Ciazın bu kadar fazla satmasının arkasında Huawei Mate X’e göre daha ucuz olması ve geçen yıla oranla önemli iyileştirmelerle gelmesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Belirtilenlere göre Samsung, hedefledikleri satış oranının üstüne çıkacağını öngörerek üretimi artırmaya çalışıyor.

GALAXY-FOLD-2020

Samsung’un geçen yıl yaşadıklarından kısaca bahsedelim. Galaxy Fold, ilk satışa çıktığında kullanan ilk tüketiciler, ekran kırılmasıyla ilgili şikayetler iletti. Samsung daha sonra cihazların dağıtımını durdurdu ve uzun bir süre ekran sorununu düzeltmeye uğraştı. En sonunda menteşe yapısında yapılan değişikliklerle ürün satışa sunuldu.

Fakat Galaxy Z Flip, özellikle benim hayalimdeki katlanabilir akıllı telefonlara oldukça yakın. Kullanıcılar da böyle düşünmüş olacaklar ki, Galaxy Z Flip’i satın almayı tercih ettiler. Yani Gaaxy Fold, Samsung’un hedeflediği 1 milyonluk satış sayısına ulaşamadı ancak Z Flip, şimdiden iyi oldukça ilgi görüyor.

Digitimes’in aktardığı isimsiz sanayi kaynaklarına göre dikey biçimde katlanan Galaxy Z Flip’in sadece Güney Kore’de 100000 sevkiyata ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu kaynaklara göre Mart sonuna kadar Samsung, bu sayıya ulaşmış olacak. Genel olarak ise 2020 yılı için 5 milyon sevkiyat (Dünya genelinde) yapılması bekleniyor.

Samsung, Galaxy Z Flip’in rekabetçi fiyatıyla Çin’deki durgunluğunu ortadan kaldırmayı hedefliyor olabilir. Fakat gerek Corona Virüsü, gerekse de bölgedeki Samsung perakende ağının düşük olması firmayı bu hedefinde zorlayacak gibi görünüyor. Bunun yanısıra Huawei’in ABD ile yaşadığı sorunlardan ötürü Çin halkı, kendi markalarına daha çok ilgi göstermeye başladı, bence bu da Samsung’u engelleyecektir.

Bu arada şuanda Huawei’in Mate XS modeli, en pahalı katlanabilir akıllı telefon ve zarif bir tasaruma sahip. Fakat ne kadar tercih edileceğini birlikte göreceğiz.

Bu arada Çin’in ilk çeyrek akıllı telefon satış verileri, Corona Virüsü’nün bu alanı da etkilediğini gözler önüne seriyor. Corona Virüsü etkileri sürmeye devam ederse sektördeki düşüş de devam edecektir.

Diğer ülkeler (ABD, Tayvan, Hong Kong, Rusya, Singapur, Fransa, İspanya, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri ) baktığımızda ise Galaxy Z Flip satışlarının şuanda iyi gittiğini söyleyebiliriz.

Samsung talepleri karşılayamıyor!

Galaxy Z Flip için web sitesinde stokta var bulunmasına rağmen spariş teslim tarihi minimum 27 Mart olarak görünüyor. Bu durum ABD’de satılan operatör kilitli cihazlar için geçerli ancak diğer ülkelerde de aynı durum söz konusu. Yani buradan anlayacağımız Samsung, küresel talepleri karşılamada sorunlar yaşayacak.

Katlanabilir akıllı telefonların üretimi, şuan cebimizde bulunan akıllı telefonlardan çok daha zor. Ve firmalar, sıkıntı yaşamamak için cihazları üretirken titiz davranıyor.

Diğer tarafta ise Samsung’un Galaxy S20 ile istediği satış adedine ulaşamadığı görülüyor. Yani firma için iyi ve kötü haberler peş peşe diyebiliriz.

Katlanabilir cihazlar geleceğin sektörü ve Samsung, bu alanda güçlü bir şekilde yer almak için her şeyi deniyor. Aynı zamanda firma, S-Pen içeren bir Galaxy Fold 2 üzerinde de çalışıyor.

Katlanabilir ekran üretimi konusunda da hızlı davranmak isteyen Samsung, Mayıs ayı sonuna kadar 260000 adet olan ekran üretimini 600000’e, 2020 yılı bitmeden ise 1 milyon adete çıkarmayı hedefliyor.

Katlanabilir akıllı telefonlar ve bu teknoloji hakkında fikirleriniz neler?

KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.