Rekabet Kurumu, BKM Express’in kapatılmasına Karar Verdi!

bkm express

2012 yılından beri hizmet veren BKM Express cüzdan uygulaması, bir değişiklik olmazsa 60 gün içinde kapatılacak. Detaylara geçmeden önce BKM Express’in ne olduğundan kısaca bahsedelim.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen BKM Express; kullanıcılara tek tıkla ödeme, para gönderme, bağış yapma gibi çeşitli özellikler sunan kullanışlı bir uygulama. Üstelik anlaşmalı banka kartlarının bakiyeleri de görüntülenebiliyor.

Bankalararası Kart Merkezi ise bankaların bir araya gelerek oluşturduğu topluluk diyebiliriz. Bankalar, çeşitli alternatifler sunabilmek için BKM ismiyle bir araya gelmişlerdi ve çok başarılı bir hizmet olan BKM Express ortaya çıkmıştı.

Rekabet Kurumu, yaptığı açıklamada, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş’nin BKM Epress hizmetini 60 gün içerisinde sonlandırmasını istedi. Yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş. tarafından sunulan BKM Express hizmetinin, 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulları sağlamaması nedeniyle söz konusu faaliyete muafiyet tanınamayacağına ve bu nedenle Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’ye, Rekabet Kurulunun 23.09.2016 tarih ve 16-31/525-236 sayılı kararı ile tanınan muafiyetin 4054 sayılı Kanun’un 13. maddesi çerçevesinde geri alınmasına, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin, işbu kararın gerekçesinin tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde BKM Express hizmeti sunmayı sonlandırmasına karar verildi.

Bu karara göre eğer bir değişiklik olmazsa BKM Express hizmeti, 22 Ağustos tarihinden itibaren kullanılamayacak. Açıkçası böyle başarılı bir girişimin saçma sapan bir karara dayandırılarak kapatılması gerçekten çok üzücü.

BKM tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi ancak karara uygun davranmaları ve itiraz sürecini başlatmalarını bekleyebiliriz.

2016 yılında, farklı bir sebepten ötürü PayPal’ın, BDDK tarafından kapanmasına karar verilmişti. Şimdi bizim geliştirdiğimiz başarılı bir uygulama, doğru dürüst bir sebep gösterilmeden kapatılıyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

BKM Express kullanıyor musunuz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap