Realme, 7 ve 7 Pro’yu Duyurdu!

realme 7 pro

2 yıldır akıllı telefon dünyasında var olan Realme, yeni telefonlarıyla tüketicilerin karşısına çıkmaya devam ediyor. Daha Realme 6 serisi ülkemizde satışa sunulalı birkaç ay olmuşken şirket Realme 7’yi duyurarak bir akıllı telefonun ne kadar hızlı eskiyebileceğni bizlere göstermiş oldu.

Evet, şirket 6 ve 6 Pro’yu yaklaşık 6 ay önce duyurdu. Bugün duyurulan Realme 7 ve 7 Pro ise yüksek pil ömrü, gelişmiş kamera ve daha yüksek hızlı şarj desteğiyle bir önceki telefona bayağı bir şeyler ekliyor.

Realme, tasarım için “doğadaki aynadan” ilham aldığını söylüyor.

Realme 7 Pro özellikleri

“Büyükler önden” diyerek serinin Pro modelini tanıyalım. Realme 6 Pro’da da yer alan Snapdragon 720G işlemciden güç alan Realme 7 Pro, işlemcide olmasa da bazı konularda önemli yükseltmelerle geliyor.

Bu yükseltmelerden en önemlisi, şirketin şu anda sadece amiral gemilerinde kullandığı 65W hızlı şarj desteği. Realme, telefonda yer alan 4500mAh’lik pilin 65W SuperDart Charge ile 34 dakikada %0’dan %100’e tam şarj olabildiğini söylüyor.

Realme 7 ve 7 Pro duyurdu: geliştirilmiş kameralar ve daha büyük, daha hızlı şarj edilen piller

Realme 6 Pro’da 6,6 inçlik bir LCD ekran kullanılmıştı, 7 Pro’da ise ekran 6,4 inçe küçülüyor ve Süper AMOLED ekran sayesinde görüntü kalitesi artıyor. 0,2 inç kayıp, LCD’den daha iyi bence. Bu küçülme ayrıca telefonun elde tutulmasını da kolaylaştırır.

Çözünürlüğü Full HD+ olan bu ekranın yineleme hızıRealme 6 Pro’daki  90Hz’den 60Hz’ye düşürüldü. Realme, müşterilerle yaptığı 60Hz AMOLED vs. 90Hz LCD karşılaştırmasında, müşterilerin geri bildirimlerine bakılarak bu kararın verildiğini belirtiyor.

Yine 6 Pro’da, güç tuşuna entegre bir parmak izi sensörü vardı ancak halefi 7 Pro’da ekran altı parmak izi okuyucu kullanıldı. Ayrıca her zaman açık ekran özelliği de bu telefonda yer alıyor.

Realme 7 Pro, altında parmak izi okuyucusu bulunan Süper AMOLED ekranla birlikte gelirRealme 7 Pro, altında parmak izi okuyucusu bulunan Süper AMOLED ekranla birlikte gelir

Realme 6 Pro, iki önde, 4 arkada toplam 6 kameraya sahipti. 7 Pro’da ise yanlış anlamadıysam 6 Pro’da önde yer alan 8MP’lik Ultra Geniş Açı kamerası kaldırılmış, fakat 6 Pro’da 16MP olan ana ön kamera çözünürlüğü 7 Pro’da 32MP’ye  yükseltilmiş.

Arka tarafta bulunan 4 kamerada da bazı değişiklikler var.

Realme 7 ve 7 Pro duyurdu: geliştirilmiş kameralar ve daha büyük, daha hızlı şarj edilen piller

Şirket, 6 Pro’da yer alan 12MP telefoto sensörünü çıkardı ve yerine 2MP’lik derinlik sensörünü kullanacağız. Hangisi iyi siz karar verirsiniz artık. 8MP ultra geniş ve 2MP makro kameralar yerini koruyor, ana kamera ise selefine göre daha yeni olan 64MP’lik Sony  IMX682 sensörünü kullanıyor.

Realme 7 ve 7 Pro duyurdu: geliştirilmiş kameralar ve daha büyük, daha hızlı şarj edilen piller

Realme 7 Pro, 6 Pro gibi Dolbi Atmos ses sertifikasına sahip ancak ondaki mono hoparlörün yerini stereo hoparlörler aldı. Yani şirket, amiral gemilerinde kullandığı bir özelliği daha bu cihazda kullanmış.

Realme 7 Pro’nun diğer öne çıkan özellikleri arasında USB-C bağlantı noktası, 3,5 mm kulaklık girişi, özel microSD kart yuvası, NavIC ve çift frekanslı GPS desteği bulunmakta.

Realme 7 Pro, Android 10 işletim sistemi ve Realme UI arayüzüyle kutudan çıkıyor. Telefon, Ayna Mavisi ve Ayna Gümüşü renk seçeneklerine sahip.

RAM ve depolamaya geldiğimizde 6GB/8GB RAM ve 128GB dahili hafıza seçeneğine sahip Realme 7 Pro, bu konuda da ideal bir seçenek sunuyor. Ayrıca telefon, sıçramalara karşı dayanıklı ve TUV Rheinland’ın akıllı telefon güvenirliliği doğrulama testinden de geçti.

^Fiyat

  • 6GB RAM/128GB dahili hafıza: 19999INR (yaklaşık 230EURO/270USD)
  • 8GB RAM/128GB dahili hafıza: 21,999INR (yaklaşık 255EURO/300USD)

Telefonlar ilk olarak 14 Eylül’de Realme Hindistan sitesi üzerinden satışa sunulacak Ayrıca telefon, ülkede Flipkart üzerinden de aynı tarihte satın alınabilecek.

Ayna Mavisi renkte Realme 7 ProMirror Silver renginde Realme 7 Pro

*Mirror Blue ve Mirror Silver renklerde Realme 7 Pro

Realme 7 özellikleri

Standart Realme 7, Realme 6 ile aynı 6.5 inçlik Full HD+ çözünürlüklü, 90Hz yineleme hızına sahip LCD bir ekranla geliyor. Realme 6’da Helio G90T vardı ancak 7’de daha taptaze olan Helio G95 işlemci var Bu işlemcinin yer aldığı ilk akıllı telefon, Realme 7 oldu.

Realme 7 ve 7 Pro duyurdu: geliştirilmiş kameralar ve daha büyük, daha hızlı şarj edilen piller

Telefonun pil kapasitesi, Realme 6’nın 4300mAh’ına karşılık bu telefonda 5000mAh, ancak şarj adaptörü Realme 6’da olduğu gibi 30W’ta şarj ediyor. Realme diyor ki, bu Dart Charge Adaptör ile telefon, sıfırdan yüze 65 dakikada çıkabiliyor. Yani “amiral gemisi” olan Galaxy S10’a karşılık iyi bir değer bence, çok kafaya takmayın.

Realme 7 ve 7 Pro duyurdu: geliştirilmiş kameralar ve daha büyük, daha hızlı şarj edilen piller

Bu telefonun ana kamerası abisi 7 Pro ile aynı, 64MP Sony IMX686 lens kullanıyor. Diğer kameralar Realme 6 ile aynı; 8MP ultra geniş açı, 2MP makro ve 2MP derinlik sensörü. Ön tarafta ise 16MP çözünürlüğünde bir selfie kamerası yer alıyor.

Realme 7, Realme 7 de Yıldızlı Modu alır ve 64MP Modunda ve Gece Modunda AI Modu ile Pro Modu arasında geçiş yapabiliyor fakat bu kutudan çıkan fabrika yazılımında olmayacak, Realme, OTA yoluyla göndereceği yazılım güncellemesi ile bu özelliği tüketicilere sunacak.

Realme 7 ve 7 Pro duyurdu: geliştirilmiş kameralar ve daha büyük, daha hızlı şarj edilen piller

Realme 7’nin diğer öne çıkan özelliklerine bakacak olursak; bir USB-C bağlantı noktası, 3,5 mm kulaklık girişi, Android 10 tabanlı Realme UI arayüzü, yana (güç tuşu) monte edilmiş parmak izi tarayıcı ve bir microSD kart yuvasını görüyoruz. 6GB ve 8GB RAM, 128GB dahili hafıza seçeneğine sahip cihaz su ve ter sıçramalarına karşı dayanıklı ancak 7 Pro gibi bir IP derecelendirmesine sahip değil.

^Fiyat

  • 6GB RAM/128GB dahili hafıza: 14,999INR (yaklaşık 170 EURO/205USD)8GB RAM/128GB dahili hafıza: 16,999INR (yaklaşık 195EURO/230USD)

Realme 7’nin iki sürümü de Sis Mavisi ve Sis Beyazı renkleriyle, 10 Eylül’den itibaren Realme Hindistan sitesi ve Flipkart üzerinden satışa sunulacak.

Mist White renkte Realme 7Mist Blue renkte Realme 7

*Mist White ve Mist Blue renklerde Realme 7

Yeni Realme telefonların Türkiye’de ne zaman satışa sunulacaını bilmiyoruz. Realme 7 serisini beğendiniz mi)

//www.gsmarena.com/realme_7_realme_7_pro_specs_price_sale_date-news-45071.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap