Rapor: Huawei’in Gelirleri de Samsung’u Geçti, İkinci Çeyrekte Telefon Fiyatları Arttı!

counterpoint telefonlar

Zaman zaman akıllı telefonlarla ilgili paylaştığı raporlarla dikkat çeken CounterPoint, yeni bir rapor yayımladı. Yeni gelen bu rapor, bize akıllı telefon fiyatlarının son dönemdeki akıbeti ile ilgili bilgiler veriyor.

Counterpoint Research’e göre her pazardaki ortalama akıllı telefon satış fiyatı (ASP) yılın ikinci çeyreğinde %10 arttı. Aşağıdaki grafikte Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Asya-Pasifik ve Çin verilerini inceleyebilirsiniz. Buna göre Latin Amerika hariç tüm bölgelerde, telefon fiyatlarında (ASP) bir artış var.

Kontrpuan: 2020'nin 2. çeyreğinde akıllı telefonların ortalama satış fiyatı küresel olarak% 10

*counterpoint verisi

ASP’deki en yüksek artış, %13 ile ortalama 310USD’lık fiyat ile Çin’de oldu. Kuzey Amerika’da yıllık bazda telefon fiyatlarındaki artış %7 oldu ve ortalama fiyat 471USD’a ulaştı.

Küresel pazarda telefon satışları düşmesine rağmen bu, premium segmentteki akıllı telefonlara çok fazla yansımadı, amiral gemi satışları yıllık bazda yalnızca %8 düştü. Halbu ki genel olarak baktığımızda akıllı telefon satışları yıllık %23 düşmüş durumda. Amiral gemilerindeki düşüşün bu kadar az olmasının sebebi de Covid-19 olarak gösteriliyor, tüketicilereğlence, üretkenlik ve iletişim ihtiyaçları için genelde amiral gemi telefonlar satın almış. Artan bu talepte Apple’ın iPhone’ları da büyük ilgi görmeye devam etti.

5G’li telefonların satışa çıkması, telefonların dayanıklılığına da bağlandı, 2020’nin ikinci çeyreğinde, 5G destekli akıllı telefonlar toplam sevkıyat adedinin %10’unu oluşturdu. 5G’li telefonlar aynı zamanda üreticilerin toplam akıllı telefon gelirinin %20’sini içeriyor.

Çin’deki akıllı telefon sevkıyatları, Huawei’e karşı artan büyük bir yönelimin de etkisiyle toplam akıllı telefon satış gelirinin %72’sini içine alıyor. Diğer ülkeler Covid-19’dan etkilenirken, Çin, mantıklı hamleler yaparak işin riskli tarafından büyük ölçüde sıyırmayı başarmıştı. Bu durum da, pazarın 2016’dan bu yana bir çeyrek içerisinde akıllı telefon üreticilerine en çok para kazandıran bölge olmasını sağladı, ülkedeki akıllı telefon satışı, üreticilerin toplam akıllı telefon gelirinin %34’ünü oluşturuyor. Yani satılan her 100 telefondan 72’si, Çin’de satılmış ve bu hakikaten çok büyük bir değer.

Kontrpuan: 2020'nin 2. çeyreğinde akıllı telefonların ortalama satış fiyatı küresel olarak% 10

Gelelim en çok kazanan markalara. Counterpoint’e göre Apple, bu yılın ikinci çeyreğinde toplam akıllı telefon satış gelirinin %34’ünü elinde tutarak en çok kazanan şirket oldu. Onu; yine toplam gelirin %20’sini oluşturan Huawei, %17’sini oluşturan Samsung, %7’sini oluşturan Vivo ve %6’sını oluşturan Oppo takip etti. Huawei, bu çeyrek gelirleriyle ilk defa hem sevkıyat adedinde, hem de toplam gelir oranıyla Samsung’u geride bıraktı. Şirket daha önce Samsung’u satışlarda geçmişti.

Bu veriler, ABD ambargosuna rağmen Huawei’in hâlâ sevildiğini gösteriyor. Bakalım şirketin parça tedariği ve işlemci üretimi sorunları nasıl çözülecek?

Counterpoint’in raporu hakkında ne düşünüyorsunuz?

https://www.gsmarena.com/counterpoint_average_selling_price_of_smartphones_10_globally_in_q2_2020-news-45492.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap