PTT MESSENGER TUTAR MI?

PTT Messenger ile ilgili tahminlerimizi ve İnsanların yaygın görüşlerini bir araya getirdik!

indir

Son zamanlarda gündeme PTT A. Ş. Tarafından üretilen PTT Messenger uygulaması bomba gibi düştü diyebiliriz. Herkes yerli bir mesajlaşma uygulaması üzerinde çalışıldığını biliyordu ancak kimse bu kadar erken ortaya çıkacağını düşünmüyordu.
Zaten uygulama ilk olarak devlet dairelerinde kullanılacak. Biz Techno VOİCE olarak kullanıcıların bu konuda neler düşündüğü hakkında bazı bilgiler topladık. Popüler teknoloji sayfalarında bir çok ilginç yorumla karşılaşabilirsiniz.

İNSANLARIN BİR KISMI PTT MESSENGER İLE DALGA GEÇİYOR!

Türkiye’de sadece yerli ürünler değil, Dünya’da duyurulan bir çok ürün alay konusu olabiliyor. PTT Messenger’da bundan kaçamadı ve çok ilginç bir şekilde alay konusu oldu.

PTT MESSENGER’A NASIL KAYIT OLUNUR?

İlköncelikle evinize en yakın PTT şubesine gidip bir PTT Messenger hesabı açtırıyorsunuz. Daha sonra PTT Messenger şifresi alıp telefonunuza bilgilerinizle giriş yapıyorsunuz. Uygulamayı kaldırmak ya da telefona format atmak için PTT’ye durumu anlatan bir dilekçe yazıyorsunuz. İncelemenin ardından size yeni bir PTT Messenger şifresi veriliyor.

Tabikide böyle bir şey olacağını düşünmüyoruz fakat imkansızda değil. Şimdi ise ciddiye dönüyoruz, PTT Messenger’ı kullanmak için geçerli bir neden var mı?

Benim fikrimi soracak olursanız telefonda fazla yer kaplamaktan başka hiç bir işe yaramayacak. Sesli ve görüntülü görüşme Whatsapp uygulamasında var. Anlık mesajlaşma hizmeti o var olduğundan beri var. Yakında para gönderme özelliğide gelecek ve İnsanlar para transferlerini çok kolay bir şekilde yapabilecekler. Ayrıca global bir uygulama olduğu için diğer şirketlerinin ürünleriylede uyumlu çalışabiliyor.

Ancak İnsanların bazıları verilerin Whatsapp sunucuları yerine yerli sunucularda depolanması gerektiğini düşünüyor. lar, Whatsapp’da kimi zaman siyasi eleştiriler yapıyoruz ve Apple FBI olayı bize gösterdiki kişisel verilerimiz istendiği zaman devletler tarafından incelenebilir. . Yani onlarında haklı olduğunu düşünebiliriz.

Elbetteki uçtan uca şifrelemenin teoride hiç bir anlamı yok, ancak Türkiye’de bu kadar veriyi depolayacak altyapıda yok. E devlet soy ağacı sistemi ilk açıldığında sistem kısa sürede kilitlenmişti. Gerekli tedbirler alınmazsa PTT Messenger bir Script olmanın ötesine geçemez.

Yerli ürünlere karşı çıktığımı düşünebilirsiniz ancak bana şuan kullandığım uygulamalardan farklı bir deneyim sunmayacaksa kullanmamın ne anlamı var?

Bazı kişiler ise tıpkı benim gibi düşünüyor.

PTT MESSENGER GERÇEKTEN YERLİ Mİ?

PTT tarafından yapılan açıklamaya göre PTT Messenger, açık kaynak kodlu bir yazılım ile geliştiriliyor. Açık kaynak olması bu yazılımın yerli olmadığı düşüncesini aklınıza getirebilir fakat açık kaynak kodlu yazılımlar şekillendirilebiliyor. Mesela Android, Linux tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Bir ekşi sözlük yazarı büyük bir tartışma çıkaran bir iddiayı ortaya attı. PTT Messenger’ın 2 saatte yapılabilen bir yazılım olduğunu ve hiç bir emek sarfetmeden herkesin yapabileceği bir yazılım olduğunu iddia etti. Fakat Google Play Store’da PTT Messenger’ın bir çok sahtesi bulunuyor. Bu arkadaş onlar üzerinden tespit yapmış olabilir. PTT, PTT Messenger uygulamasının APK dosyasının olmadığını belirtiyor.

SONUÇ!

Eğer karşımıza Whatsapp ile aynı özellikleri barındıran ve hiçbirşey eklenmemiş bir uygulama çıkarsa uygulamayı kullanmanın bir anlamı kalmaz. Fakat ileride güzel özellikler eklenirse telefonlarımızda yer alabilir. Aynı zamanda teknik altyapı E-Devlet sistemi kadar zayıfsa milyonlarca kişi aynı anda erişmek istediğinde yaşanacak sorunları düşünün, umarız sağlam bir altyapı ile gelir.

Google Allo’da büyük umutlarla piyasaya çıkmış fakat çok fazla başarı gösterememişti. Üstelik Whatsapp’da olmayan güzel özellikleride bulunduruyordu. Yani özellik eklemenin yanı sıra bunu duyurmanın ve yaygınlaştırmanın önemi daha büyük.

Siz, Whatsapp’ın yanına PTT Messenger’ı yükler miydiniz?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap