İlginizi Çekebilir

Paramız Olmasına Rağmen Neden Orijinal Yazılım Kullanmıyoruz?

yazılım

 

Teknoloji öyle hızlı ilerliyorki, yenilikleri kullanmak için cebimizden servet çıkartacak kadar bizi merak ettirebiliyor. Yazılım çağında herşeyi yanlızca isteyerek kullanamazsınız.

 

Bunu bildiğimiz için bizde orijinal olmayan, bir diğer tabirle Crack’lı yazılımlara yöneliyoruz. Bunun sonucunda bu yeni üründen faydalanmış oluyoruz ancak sarfedilen çabayada haksızlık etmiş oluyoruz. Aynı zamanda bu, bizim ahlaki değerlerimize çok ters düşen bir durum.

 

Bir öğrenci olduğumuzu düşünürsek ailemiz bize her gün belirli miktarda harçlık veriyor. Kimisi 3TL, kimisi 5Tl. Biz bu parayı okulda yemek yemek için yada arkadaşlarımızla oturup bir şeyler yemek için kullanıyoruz. Peki bu paranın yanlızca 2TL’sini kenara ayırarak, 1 aylık Office yazılımına sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz?

 

Üstelik 13TL’de kenarda kalıyor. Yani günde 5TL harçlık alan bir öğrenci, ödevleri için gereken Office yazılımına çok rahat sahip olabiliyor.

 

Azkari ücretin ülkemizde çok düşük oranlarda olması, bazı kişileri bu imkandan uzaklaştırıyor. Fakat Devlet Memurları belli bir miktarı kenara ayırarak, bu ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyor.

 

Ayda 3000TL maaş alan bir insan yanlızca 100TL kenara ayırarak 9 aylık Office üyeliğini karşılayabilir. İşletim sistemi orijinal değilse bir sonraki ay onuda satın alabilir. Bu imkanı ucuza veren internet siteleri var, ayrıca talep edenlere bizde sağlıyoruz.

 

Dünya’da 70 milyon aktif kullanıcısı bulunan Spotify hizmetini duymayan yoktur. Telefonumuzda hem az yer kaplıyor,  hemde yüksek kaliteyi bizlere sunuyor. Üstelik sadece 14TL ödüyorsunuz ve iptal etseniz dahi arşiviniz silinmiyor, online olarak depolanıyor.

 

Şimdi kısa bir hesap yapıyoruz. Office 365 bireysel abonelik (tek kullanıcı) 17.99TL, Spotify Premium abonelik 13.99TL, her ikisini yuvarladığımızda ortaya 32TL gibi bir bedel çıkıyor. Yılda 384TL yapıyor. Görüyorsunuz, yılda 384TL ayırarak en çok kullandığımız 2 yazılımı çok rahatlıkla satın alabiliyoruz.

 

Şimdi diyeceksinizki bunun antivirüs yazılımı, video düzenleyicisi, osu, busu var. Bu konudada şunu söylemek istiyorum,

bilgisayarda antivirüs yazılımı kullanmıyorum. Eğer mobil için isterseniz Kaspersky Antivirüs yazılımına 29TL/yıl ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Video düzenleyicileri alacak imkanımız maalesef bulunmuyor çünkü aşırı pahalıya satılıyorlar.

 

Biz imkanımız kadar orijinal yazılım kullanmaya çalışalım. Office yazılımını geliştiren ekip, yazdığı  her satır kod için emek harcıyor, Windows’ta bir hatayı çözmek isteyen ekip, binlerce kişinin geri bildirimini inceliyor. Aynı zamanda dinimizce bu, kul hakkına giriyor.

 

Neden Kullanmıyoruz?

 

Açıkçası bu konuda hepimizin farklı bahaneleri olabiliyor. Kimimiz “onamı para vereceğim?” ya da “Niye para vereyim?” gibi sorular sorarak işin içinden sıyırıyor. Kimimiz ise uğraşmak istemiyorum diyor. Kısacası bahane çok. Asıl nedeni ben size söyleyeyim, hazır olana alıştığımız için para vermek istemiyoruz. En önemli sorunda şu, Office yazılımını crack’leyen ekibe diyoruzki (o kadar çabuk kırılıyorsa para vermeye deymez) kafasında olmamız. Kimimiz ise maddi imkansızlıklardan dolayı bu hizmetlerden faydalanamıyor.

 

Önerilen Yazı
FİRMALAR, KORSANA BİLEREK Mİ İZİN VERİYOR?

 

Ülkemizde korsan yazılım kullanmanın suç sayıldığını hatırlatalım. Bu arada, orijinal olarak Windows yazılımına sahip olmak isteyen arkadaşlarım, hemen aşağıya ekleyeceğim iletişim formunu doldururlarsa en kısa sürede bililendirmek için iletişime eçeceğim.

 

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap