İlginizi Çekebilir

OnePlus’ta Yaprak Dökümü, Şirketin Kurucu Ortağı Carl Pei, Şirketten ayrıldı!

OnePlus kurucu ortakları

Amiral gemisi katili olarak tanıdığımız, hala diğer üreticilere göre daha uygun fiyatlı telefonlarla karşımıza çıkan OnePlus, bir ayrılık haberiyle sarsıldı. Şirketin kurucu ortaklarından olan Carl Pei, kendi girişimini başlatmak için OnePlus’tan ayrıldı. TechCrunch’ın konuya aşina olan 2 kaynağa atıfta bulunarak bu haberi paylaştığını ve haberin doğru olduğunu belirtelim. 

OnePlus, şu anda şirketin CEO’su olan Carl Pei ve Pete Lau tarafından Aralık 2013’te kuruldu. Çinli telefon üreticisi, daha önce Oppo’da Pazarlama Direktörü olan Carl Pei tarafından tasarlanan agresif pazarlama taktikleri nedeniyle hızlı bir şekilde tanındı. 

Bu 2 adam, OnePlus’ı OnePlus yaptı ve şirket, bugün Hindistan da dahil birçok pazarda en başarılı premium akıllı telefon üreticisi konumuna ulaştı. Çabalar meyvesini verdi, şimdi ise ayrılık vakti.

Carl Pei (solda), Pete Lau ile (ortada)

*Carl Pei (solda), Pete Lau ile (ortada)

OnePlus, başarılı ortağın şirketten çıkışını henüz doğrulamadı. Ayrıca kendisinin Linkedin ve Twitter profiline baktığımızda hala OnePlus’la ilgili detayların, biyografisinde yer aldığını görüyoruz. Demekki konu, henüz basına yansımak için hazır değil.

OnePlus’tan konuyla ilgili bir açıklama beklerken, şirketin çalışanlarına gönderdiği iddia edilen yazılı notların fotoğrafları, Reddit’te ortaya çıktı. Bu fotoğraflar, şirketin liderlik yapısında/idari kadrosunda yer  alan isimleri gösteriyor ve bu isimler arasında, Carl Pei’nin adı yer almıyor. Siz şirket için uğraşın, o kadar emek verin, sonra 5 dakikada adınız silinsin. Harika bir şey bence de.

OnePlus'ın dahili notunun iddia edilen görüntüleriOnePlus'ın dahili notunun iddia edilen görüntüleri

*OnePlus’ın çalışanlarına gönderdiği iddia edilen dahili notların görüntüleri

Not sadece Carl Pei’nin adını silmekle kalmıyor, şirketin orta seviye akıllı telefon ailesi olan Nord serisinin başına atanan yeni kişi hakkında da bilgi veriyor. Burada yer alan bilgiye göre Nord serisinin başına, şirketin Hindistan başkanı Emily Dai getirildi ve Dai, CEO Lau’ya rapor verecek. Pei, şirketten ayrıldığı bugüne kadar Nord serisinin başındaydı.

OnePlus kurucu ortağı Carl Pei'nin yeni bir girişim başlatmak için şirketten ayrıldığı bildirildi

Pei’nin OnePlus’tan ayrılmasının resmi açıklaması, yarın yapılacak OnePlus 8T lansmanından önce olacak ve bir efsane isim daha belirsiz bir yola adım atmış olacak.

Şirketin bu ay içerisinde Nord serisine yeni bir akıllı telefon ekleyeceği de söyleniyor. Şirketin bugünlere gelmesine katkı sağlayan başarılı ortak Carl Pei’ye emekleri için teşekkür ediyor, çıkacağı yeni yol ve oluşturacağı yeni girişimde başarılar diliyoruz.

Açıkçası ben, kendisinin nasıl bir girişimle karşımıza çıkacağını fazlaca merak ediyorum, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu ayrılığın arkasından, bizi şaşırtacak bir girişim mi gelecek?

https://www.gsmarena.com/oneplus_co_founder_carl_pei_exit-news-45750.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap