Nokia’dan Kamera Bombası Geliyor, Nokia 9.3 PureView

nokia 9.3 temsili

Nokia, bundan yaklaşık 10 yıl önce 41MP kameraya sahip ilk akıllı telefon Nokia 808’i duyurmuştu. Döneminin en iyi kameralarından birine sahip olan bu cihaz, yazılım konusunda isteneni veremeyince kısa sürede unutulmuştu. 2014 yılında ise Nokia, bu kez Lumia 1040 modeliyle şansını  denedi ve 4K video kayıt gibi mobil kameralarda çeşitli yenilikler yaptı. Ancak bu model de Windows Phone yüzünden tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Nokia, HMD Global çatısı altında yeni akıllı telefonlarını duyurmaya devam ediyor bildiğiniz gibi. Geçen yıl HMD Global, Nokia’nın eski ortağı ZEİSS’in sensörlerini kullanarak markanın eski ününü tekrar kazanmasını sağlamak için ilk adımı attı. HMD Global, Nokia 9.3 PureView modeliyle bu noktaya bir adım daha yaklaşabilir.

HMD Global, uzun süredir Nokia 9.3 PureView amiral gemisiyle ilgili çalışmaları sürdürüyor ve özellikle kamera alanına yoğunlaşıyor. Birkaç ay önce bu telefonun 108MP bir ana kamerayla geleceğini öğrenmiştik, şimdi ise bazı kaynaklar bu akıllı telefonun, 8K 30FPS video kaydı özelliğine sahip olacağını iddia ediyor.

Bu özellik, mühendislerin testlerinde olumlu sonuç alırsa, muhtemelen cihazda yer alacak. Bu cihazda 8K video kaydı desteğini mümkün kılan en önemli parça, SnapDragon 865 işlemci. Nokia 9.3’ü ilk duyduğumuzda, SnapDragon 855 işlemciyle geleceğini öğrenmiştik, fakat cihaz ertelenmişti. Duruma bakacak olursak ertelenmesi iyi olmuş gibi görünüyor.

Video tamam da, nasıl fotoğraflar çekecek bu cihaz derseniz, HMD mühendisleri bu konuda da çalışmalarına devam ediyor. Ekip, gece modu ve Pro modları üzerinde yoğun olarak çalışıyor. Pro modu için görüntü işleme algoritması ve manuel kontroller üzerinde çalışma sürdüren HMD ekibi, gece modunda da daha büyük pikseller (muhtemelen binning teknolojisi) ve OİS (optik görüntü sabitleme) teknolojisinden faydalanacak. ZEİSS de özel kamera efektleri ile Nokia 9.3 PureView’a katkı sağlayacak.

HMD Global’ın bu “kamera bombası” telefonunu görmemiz için biraz zamanımız var. Geçtiğimiz günlerde HMD CEO’su Juho Sarvikas, Nokia 9.3’ün renkleriyle ilgili bilgi paylaşmıştı. Nokia 9.3 PureView’un Ağustos veya Eylül gibi raflarda olması bekleniyor. Bu tarihler, meraklıları biraz üzecektir. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Techno Voice haberciliğini beğeniyor musunuz?

https://www.gsmarena.com/the_nokia_93_pureview_may_record_8k_video_and_could_have_exclusive_zeiss_effects-news-43157.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap