İlginizi Çekebilir

İşte Karşınızda 2021’in İşlemcileri!

qualcomm

2020 yılını yarıladık ve üreticilerin akıllı telefonlarında, tabletlerinde, son kozlarını paylaşmalarına çok az kaldı. Bundan sonra 2021 amiral gemileri için çalışmalarına başlayacak ve bunun için de yeni donanımlara ihtiyaçları var.

1 yatırım bankasının yaptığı araştırmalar ise, bize bu yeni işlemciler hakkında bilgi veriyor.

Çin’in sosyal medya sitesi Weibo’da paylaşınlan bu bilgilere göre Qualcomm, Snapdragon 865’in halefi olacak 875G’yi 2021’in ilk çeyreğinde kullanılabilir hâle getirmek için çalışıyor. Söylentiler işlemcinin, 5nm olarak Samsung tarafından üretilebileceğini söylese de TSMC, şuanda daha yüksek ihtimal gibi görünüyor. Qualcomm, SD875’in çıkışından bir süre sonra, yine 5nm üretim teknolojisine sahip Snapdragon 735G işlemcinin duyurusunu yapacak. Giriş seviyesi bir işlemci olan Snapdragon 435G ise 735G ile aynı anda satışta olacak.

Sızan yol haritası

Mediatek’in de yeni işlemcileri var bu yol haritasında. Şirket bu yılın üçüncü çeyreğinde 7nm üretim teknolojisine dayanan 600 Beased işlemcisini duyuracak. Bu işlemciyle ilgili bazı bilgiler zaten ortaya çıkmış bir süre önce.

Bir de 2021’in 2. Çeyreğine kadar piyasada görmeyi beklediğimiz, 5nm üretim teknolojisine sahip bir amiral gemi işlemcisi var. Mediatek, bir süredir özellikle amiral gemisi işlemcilerde büyük sorunlar yaşıyor.

Samsung’un yeni Exynos işlemcileriyle ilgili bu rapordan bilgi alamıyoruz fakat şirket AMD ile ortak çalışıp, güçlü bir GPU’yu işlemcilerine dahil etmeyi planlıyor. Bakalım ne olacak.

2021 yılında çıkacak telefon ve işlemcilerden beklentileriniz neler?

https://www.gsmarena.com/leaked_roadmap_reveals_future_qualcomm_and_mediatek_chipsets-news-44293.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap