İlginizi Çekebilir

İphone X’e Büyük Zam, Diğer Üreticiler Ne Yapacak?

apple-zam

Ülkemizde USD’nin yükselmesiyle beraber bir çok şey bir lüks haline geldi. Ekran kartları, bilgisayarlar, işlemciler derken sıra nihayet mobil cihazlara geldi.

 

2 sene önce gelen bandrol zamında en önce davranan Apple olmuştu, şimdide durum değişmedi. Apple, doların artışını sebep göstererek İphone 8, İphone 8 Plus ve İphone X’e 1500TL zam yaptı. Bu vesileyleyle Normalde 6099TL fiyata ssahip İphone X 7499TL’ye yükselirken, aynı cihazın 256GB’lik modeli 8800TL civarlarına yükseldi. Apple, bu zamı sadece İphone modellerine değil, Macbook’larada yaptı.

 

Apple’ın bu zamından sonra Samsung, LG, Sony, Huawei gibi üreticilerdende zam bekleniyor. Samsung, mecbur kalmadıkça fiyat artışı yapmayacağını söylesede doların sürekli dalgalı bir gidişat izlemesi firmayı zor duruma sokabilir. Ayrıca bazı önemli üreticiler böyle giderse Türkiye’de tutunamayacak ve faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacaklar. Türkiye’deki tüketiciler için alım git gide zorlaşırken, ülkenin ithal gücü azaldığı, dışarıyada ihracat yapılamadığı için önümüzdeki dönemlerde ekonomide önemli sorunlar ön görülüyor. Bu durum sadece üretci ve tüketicileri değil, yatırımcılarıda tedirgin ediyor.

 

Samsung olası bir artış ön görürse S9 serisini minimum 4999TL’den fiyatlandıracaktır. Sony, ülkemizde fazla satmadığı için muhtemelen doların yükselmesinide göz önüne alarak Türkiye’den çekilme politikası izleyecektir. Huawei’den ise 200TL civarında P20, P20 Pro, P20 Lite ve diğer modellerine bir zam ön görüyorum. Bunun sebebi HUawei’nin  Türkiye’de müşteri kaybı yaşamak istememesi ve yeteri oranda kar ettiğini söylemesiydi. Birde firma, aşamalı olarak zam yapabilir, bu sayede tepkileri büyük oranda yatıştıracaktır.

 

Elbette bunlar yanlızca birer tahmin ve %100 doğruluğunu garanti edemeyiz.

 

Bu arada sadece akıllı telefonların değil, tablet ve bilgisayarlarında fiyatlarının artacağı söyleniyor. Sizde firmalarla ilgili fiyat artış yorumlarınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca yanlış gördüğünüz yerleride düzeltebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap