İphone SE2 mi geliyor? İşte Tüm Bilinenler

İPHONESE2ORNEK2

Apple’ın 2016 yılında, büyük ekran sevmeyen kullanıcılar için geliştirdiği İphone SE modeli büyük bir ilgi görmüş, elle tutulur olması sebebiyle eski İphone kullanıcıları tarafından çok fazla tercih edilmişti. Fakat uzun süredir bu seriye ait yeni bir cihazın duyurulacağına dair iddialar ortalıkta dolaşıyordu. Beklentilere göre Mart 2020 etkinliğinde Apple, yeni İphone SE modelini duyuracak. Peki bu cihazın özellikleri nasıl olacak? Hep beraber göz atalım.

Tasarım

İPHONESE2-ORNEK

İphone SE2, çoğunuzun beklediği gibi eski nesil tasarımı kullanmayacak. 2017 yılında duyurulan ve klasik tasarım serisi son İphone olan İphone 8 modeline benzer bir tasarım çizgisi bizi karşılayacak. Aynı zamanda kulaklık girişi ve fiziksel TouchID destekli Home tuşunun da cihazda olması bekleniyor.

İphone SE2, eski İphone kullanan kullanıcılar için oldukça iyi bir yükseltme ürünü olacak. HÂl İphone 5s kullanan insanlar olduğunu düşündüğümüzde Apple’ın böyle bir cihaz çıkartması oldukçaa mantıklı bir hareket olur.

Ekran

iphone8

Yeni İphone SE’nin ekranının İphone 8 ile benzer özelliklere sahip olması bekleniyor. Yani 750×1334 piksel çözünürlüğünde, 432PPI piksel yoğunluğuna sahip 4.7 inçlik Retina bir ekran cihazda kullanılacak. Cihaz büyük oranda İphone 8’e benzeyeceği için onda bulunan True Tone ve HDR video oynatma desteğini bu cihazda da görebiliriz.

Donanım

Aslında işin en heyecanlı kısmı donanım olacak. Bunun sebebi uzun süredir sektörde küçük ekranlı bir amiral gemisinin olmaması. Apple, bu sayede hÂl eski tip cihazları seven kullanıcıları kendisine çekecektir. İlk İphone SE modelinde dönemin en güçlü Apple işlemcisi A9 vardı, eğer bir sürpriz olmazsa yeni İphone SE modelinde de Apple A13 işlemci göreceğiz. Bu işlemci gerçekten çok güçlü, neredeyse bir bilgisayar kadar. Aslında yukarıdaki yargımın gerekçesi buydu, çünkü güçlü bir donanım ve küçük bir cihaz uzun bir süredir görmemiştik.

Aynı zamanda 3 veya 4GB RAM ve maaliyeti düşürme amaçlı 32 veya 64GB başlangıç depolama seçeneğiyle gelmesi bekleniyor.

Kamera

iphonesse2kameraornek

Kamera konusunda da İphone 8’den bir esinlenme olacağı tahmin ediliyor. 12MP F/1.8 Kameranın özelliklerine baktığımızda İphone 7 ile aynı olduğunu görüyoruz ancak İphone 8’de önemli geliştirmeler yapılmıştı. MP değeri aynı olsa da İphone 8, daha büyük bir lense, daha iyi bir düşük ışık performansına sahip olduğunu biliyoruz. O cihazda aynı zamanda daha iyi görüntü doğruluğu için çeşitli geliştirmeler ve veri işleme/HDR konularında çeşitli geliştirmeler yer alıyordu. İphone SE2’de de İphone 8’deki gibi kamera özellikleri görmemiz sürpriz olmayacaktır.

Fiyat ve çıkış tarihi

Nikkei, Bloomberg ve Apple analisti Ming-Chi Kuo, İphone SE2’nin bir söylenti değil, bir kaç ay içinde duyurulacağına inanıyor. Buna göre yeni İphone SE, 2020’nin ilk çeyreğinde satışa çıkacak. Bu da cihazın geleneksel Apple bahar etkinliğinde duyurulacağını gösteriyor.

Ayrıca bu cihazın çıkışıyla birlikte eski nesil İphone 8 modellerinin üretiminin durdurulması/satıştan kalkması bekleniyor. Bunun sebebi ilk İphone SE çıktığında İphone 5 serisinin dağıtımına son verilmesi diyebiliriz.

Fiyat tahminlerine bakacak olursak, ilk İphone SE, 399USD fiyat etiketiyle (32GB) satışa çıkmıştı. 64GB için ise 499USD fiyat etiketi belirlenmişti. Yeni modelin de bu fiyatlarla gelmesini bekliyoruz. Yüksek depolamaya sahip model 449USD, başlangıç modeli ise 399USD fiyat ile gelecek yani.

Bunların bir söylentiden ibaret olduğunu hatırlatalım. Son kararı Apple verecek ve cihaz duyurulduğunda detayları Techno Voice’ta bulabileceksiniz.

İphone SE2 ile ilgili fikirleriniz neler?

Lütfen içeriğmize geri bildirim bırakın!

Techno Voice, bireysel bir platform ve zaman zaman yazım, noktalama ve çeviri hataları yapabiliyoruz. Bu konudaki eksiklikleri bildirirseniz, gelecekte iyileştirmek için çalışacağız.

KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE
Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap