İOS ve iPadOS’in 14.2 Public Beta Sürümleri Kullanıma Sunuldu!

Apple OS-öne çıkan

Apple, her sene düzenlediği WWDC etkinliğinde işletim sistemlerinin yeni sürümünü bizlere duyurup, geliştiriciler için kullanıma açıyor. Bu sene İOS ve iPadOS 14, MacOS Bigsur ve yeni WatchOS işletim sistemlerinin duyurusunu yapan şirket, geçtiğimiz hafta iPadOS 14 ve İOS 14’ü tüm tüketiciler için indirmeye sundu.

Tabii her İOS sürümünde olduğu gibi bu sürümde de çeşitli hatalar ve böcekler var ve bunların temizlenmesi gerekiyor, işte Apple, bunun için çalışıyor. Bizim iPhone grubunda bile çeşitli sorunlar gündeme getirildi, forumlara da az çok baktım ve tüketiciler önemli sorunlarla karşılaşmışlar.

iOS (ve iPad OS) 14.2 Genel Beta artık kullanılabilir

Eğer uyumlu bir cihazınız ve Apple ID’niz varsa güncellemeyi edinebilirsiniz. Şimdi ise gelen yeniliklere bir bakalım.

Apple, bir süre önce Shazam’ı satın almıştı ve şimdi onun nimetlerinden faydalanmaya başlamış gibi görünüyor. Artık bildirim paneli üzerinden basacağınız bir tuşla, o an çalan şarkıyı bulabileceksiniz. Bunun yanında iPhone’unuzda bir uygulama kullanırken o uygulamada dinlediğiniz şarkıyı da bu Shazam kısayolu size bulabilecek. Bence çok güzel olmuş.

iOS (ve iPad OS) 14.2 Genel Beta artık kullanılabilir

Müzikle ilgili gelen bir özellik de müzik dinlemediğiniz zaman size çalmak isteyebileceğiniz ve yakın zamanda çalınan şarkıları görüntüleyen bir kontrol merkezi Vidget’ı. Bu özellik sayesinde müziklere erişiminiz kolaylaşacak.

Bunun yanında AirPlay için güncellenen yeni arayüz, uyumlu AirPlay cihazlarına bağlanmanızı daha da basitleştirecek ve birden çok AirPlay cihazına bağlanmanız da daha rahat olacak.

iOS (ve iPad OS) 14.2 Genel Beta artık kullanılabilir

Son olarak gelen bir kişi algılama özelliği var. Bu özellikle bir kişinin sizden ne kadar uzakta olduğunu öğrenmek için kameranızı kullanabilirsiniz. Yani, elinde telefonu olup sizi görmeyen arkadaşınızın elinden telefonunu bırakmadan sizi bulabilmesi, bence gayet mantıklı.

Toparlayacak olursak; bildirim merkezinde Shazam kısayolu, yine müzik yürütme için bir kısayol, birden çok AirPlay cihazına bağlanmayı kolaylaştırma ve kişi tanıma gibi özellikler bİOS 14.2 final sürümü ile tüketicilerin beğenisine sunulacak. Güncellemenin ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil.

https://www.gsmarena.com/ios_and_ipad_os_142_public_beta_now_available-news-45405.php

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap