Google oyuncu kartını oynadı, Streaming servisi Stadia’yı duyurdu!


Google’ın bir oyun konsolu veya ona benzeyen bir şey üzerinde çalıştığı söylentisi etrafta bir kaç aydır dolanıyordu malumunuz. Üstelik Google’ın, şirkete önemli oyun geliştiricilerini de dahil etmesi, bu söylentileri bir hayli arttırmıştı.Google’ın yeni ürününü veya servisini GDC 2019’da tanıtması bekleniyordu, öyle de oldu.
Google sonunda ağızındaki baklayı çıkardı, Üzerinde çalışılan şeyin bir oyun Streaming platformu olduğunu duyurdu. GDC 2019’da duyurulan bu platform ya da sistem, düşük donanımlı PC’lerde de yeni nesil oyunların oynanmasını sağlayacak. Stadia adını alan bu sistem, Chrome tarayıcısını kaldırabilen bütün PC’lerde çalışacak. Oyunlar, bulut sistemi üzerinden oynanacağından dolayı, yüksek bir internet bağlantı hızına ihtiyaç duyulacak.
Üstelik sadece PC için geliştirilmiyor, isterseniz oyunları Android ve İoS cihazlarınızda da oynayabileceksiniz. Vulkan ve Linux teknolojilerinden yararlanan bu sistem, AMD’nin oldukça gelişmiş GPU’sundan gücünü alacak. Bu GPU, 10.7 Teraflops güce sahip. Yani PS4 PRO’nun ve Xbox One X’in 2 kat daha yukarısında bir güç sergileyecek.
Servisin kullanacağı sunucular, bu özel üretim GPU ile birlikte, 16 GB Ram ve 2.7 GHZ X86 mimarisine sahip işlemci barındıracak. Bu işlemciler de özel olarak üretilecek. Stadia, HDR teknolojisi ile birlikte, 4K 60 FPS oyun deneyimi yaşatmayı amaçlıyor, bu değerlerin ileride 8K 120 FPS olması hedefleniyor. Servisin ilk oyunlarından olan Doom Eternal, 4K 60 FPS’de çalışabilecek. Tabi bu değerlerin bant genişliğine göre değişiklik göstermesi kaçınılmaz.
Oyunlar herhangi bir klavye/fare ve kontrolcü ile oynanabilecek fakat Google özel olarak tasarlanmış kontrolcüler de duyurdu.
Ubisoft ve Electronic Arts’ta çalışmış tecrübeli video oyun geliştiricisi Jade Raymond geçtiğimiz haftalarda Google’a katıldığını açıklamıştı. Bugün de Jade Raymond’ın Stadia’ya oyunlar geliştirecek bir birinci parti oyun stüdyosuna liderlik edeceği duyuruldu. Üçüncü parti tarafında ise 100’den fazla geliştiriciye geliştirici kiti gönderildiği belirtildi ve 2K Games, id Software, Q-Games, Square Enix, TequilaWorks ve Ubisoft destek sunacak firmalardan ilk açıklananlar oldu.
Servis bu yıl ABD, Kanada, İngiltere ve “çoğu” Avrupa ülkesinde çıkış yapacak.
O kadar heyecanlandırdım, birazda üzeyim. Bu sistem bizim ülkede çalışmaz. Hala 1990’larda yapılan alt yapı ile internet kullanıyoruz, boşa umutlanmayın derim. Anca VPN ile girilebilir bizim ülkede. Hater’lık yapmayın, doğruları söylüyorum.
Bu da Digital Foundry analiz videosu.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap