İlginizi Çekebilir

Gerçekten İhtiyacınız Var mı?

Huawei P40

Teknoloji inanamayacağımız şekilde hızlı gelişiyor. Cebimizdeki telefonlar, evimizdeki bilgisayarlar, her gün daha fazla şey yapabilir hâle geliyor. Cebinizdeki para neredeyse hiç önemli değil, yeni çıkan bir akıllı telefonu almak istediğinizde farklı şekillerde edinebiliyorsunuz. Peki hiç sordunuz mu, buna ne kadar ihtiyacım var?

Şimdi size kısaca kendi hikayemden bahsedeceğim. Ben, Techno Voice’u kurmadan önce de çevremdeki insanlara destek veriyordum. 2 arkadaşım, ortaokul son sınıftayken benden önce akıllı telefon aldılar ve bilmedikleri şeyleri bana sordular. Ben de elimden geldiğince yardım ettim. Benim cebimde o zamanlar Nokia E72 vardı.

8. Sınıfın yaz tatiline kadar ben telefonumu değiştirmedim. Daha sonra Galaxy S6’yı satın aldım ve hâlâ kullanıyorum. Bir süre daha değiştirmeyi düşünmüyorum.

Ben işime yarayan ürünü, en uygun fiyatla satın almayı isteyen birisiyimdir. Teknolojiyi ne kadar iyi biliyorsam bileyim, ihtiyacım olmadığı sürece hiçbir cihazımı değiştirmedim.

Peki ihtiyacınız olmayan bir akıllı telefonu satın almak!

Evet, belki sırf adını bile bilmediğiniz bir özellik için, belki aslaa ihtiyacınız olmayacak performansı için o istediğiniz akıllı telefonu satın aldınız. Hatta belki kendi paranızla değil. Peki eski telefonunuzda ne yapıyordunuz?

Instagram’da fotoğraf paylaşmak, Whatsapp, Facebook, belki oyun. Instagram’da paylaştığım fotoğraflar daha kaliteli görünsün diye aldığınız akıllı telefonda çektiğiniz fotoğrafların, Instagram tarafından çözünürlüğünün ve kalitesinin kırpıldığını bilmiyorsunuz belki de. O adını duyduğunuz kamera özelliklerinin çoğunu kullanmayacaksınız mesela. Fakat cebinizden çıkardığınızda “vay be” denmesi size yetiyor.

Peki olan kime oluyor?

Olan ailenize oluyor. Eve ekmek götürüyorsanız borcunuz yüzünden aileniz zor durumda kalıyor. Babanız istediğiniz telefonu size aldıysa o ve doğrudan siz etkilenebiliyorsunuz.

Siz yeni model talep ettikçe ülkeden çıkan para artıyor. Ülkeden TL çıktıkça paramızın değeri düşüyor. Sırf hava atmak için, sırf adını bilmediğiniz özellikler için aldığınız o akıllı telefon, sadece size zarar vermiyor.

Bilinçli tüketmiyoruz, bu büyük bir sorun. Bir şeyi satın almadan önce ona neden ihtiyacınız olduğunu kendinize sorun. Eğer aldığınız yanıtlar “daha iyi”, “şöyle özellikleri var” gibi yanıtlarsa biraz durun ve düşünün, doğru bir şey mi yapıyorum?

Unutmayın bu bir laf yarışı değil. Sadece bir şeyleri anlamanızı istiyoruz. İhtiyacınıza göre tüketmek, özellikle şu dönemlerde çok önemli. Biz kimsenin aldığı telefona, bilgisayara karışamayız, bizden destek almak isterseniz, her zaman size yardımcı olmaya devam edeceğiz.

Ve unutmayın, bugün bilinçli tüketirseniz, yarın daha iyilerini almak sizin için daha kolay olur. Amiral gemilerine bu kadar para verilir mi? Sorusunu da yakında yanıtlayacağız.

Yazımızı beğendiniz mi?

 

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.