İlginizi Çekebilir

fiyat artışları ne kadar devam edecek?

images
1

Türkiye’de bir çok kesimin şikayet ettiği bir konu var, buda sürekli artan fiyatlar. Bir akıllı telefona tüm dünyada yılda 50USD zam gelirken, Türkiye’de bu oran 5 katına kadar çıkmış durumda. Yurtdışında telefon ne kadar pahaalı olursa olsun, Adam parasını bir şekilde birleştirip telefonu alabiliyor. Ancak Türkiye’de gerek askari ücretin çok düşük oranlarda olması, gerek yüksek vergi bindirimi İnsanları zora sokuyor. Bu yazımızda, Türkiye ve tüm Dünyadaki fiyat artışlarını eleştirecek, fiyat artışlarının durup durmayacağını konuşacak, ve görüşlerimiz ile yazıyı bitireceğiz.

İlköncelikle Dünya’daki akıllı telefon artışlarından bahsedelim. Google, Piksel 2 modelini, geçen yıl ile aynı fiyatla (649USD) fiyattan satışa sundu. Apple, İphone 8 modelinin fiyatını geçen yıl ile aynı oranlarda tuttu. Samsung, geçen yılki fiyatlardan 50 – 80USD arası daha pahalıya, Galaxy S8’i satışa sundu. Bu seneki en büyük artış ise yine HTC’den geldi.

Türkiye’de ise geçen sene 2799TL fiyatla S7, 3299TL fiyatlada Galaxy S7 Edge satışa sunulmuştu.
Galaxy S7 Edge üzerinden kıyaslamamıza devam edelim, bu sene Galaxy S8, 3999TL fiyat ile satışa sunuldu. Arada 800TL fark bulunuyor. Yani Samsung’un 50USD arttırdığı akıllı telefon fiyatı, Türkiye’de 800TL artmış durumda. Bu olayda doların birden bire 3,50’ye fırlaması, TRT vergi payının artması gibi etkenlerde sebep oldu.
Benzer durum tüm markalarda geçerli. Aslında telefonların fiyatı bu sene fazla artmadı. Yukarıda yazdığım etkenler, piyasayı olumsuz etkiledi. Fiyatların bu kadar artması tabikide hoş değil, ancak bununla sınırlı kalmayacak.

Akıllı telefonlar eskiden sosyal medyada gezen, ufak videolar izleyip, oyun oynayan, ve basit işlerini halleden İnsanlara hitap ediyordu. Ancak artık hepsi birer cep bilgisayarı. Onları artık ajanda, defter, kitap, kamera, yardımcı asistan ve daha bir çok şekilde kullanıyoruz.
Yani artık bilgisayarın başında fazla vakit geçirmemize gerek kalmıyor. Elbette hala video düzenleme, Photo Shop, oyun oynama gibi işlerimizi bilgisayar üzerinden yapmaya devam ediyoruz, ancak benim burada kast ettiğim, yakında oyun ve grafikerlik, düzenleyici dışında hiçbirşey için bilgisayar kullanmayacağız.

Cebimizdeki küçücük bir akıllı telefonla bu nasıl olacak? Gibi sorularınızı duyar gibiyim. Hadi sizlerle 1980’li yıllara geri dönelim, o zamanki bilgisayarlar nasıldı? Bir oda büyüklüğünde ve zor hesaplamalar için kullanılıyordu o zaman bilgisayarlar. Ancak artık sadece bilgi değil, her şeyi sayabiliyorlar. Telefonlar neden böyle olmasın?

Fiyat artışı konusuna geri dönelim, şuan bir çok üretici yeni akıllı telefonları için çalışmalara başladı. Xiaomi, One Plus gibi markalar amiral gemi katili olarak biliniyorlar. Ancak onlarında fiyatları artmaya devam ediyor. Mesela en son Xiaomi MİX2 modeli, Türkiye’de 2750 – 3500TL arası satışa çıkmıştı. Tabikide resmi yollarla, yani resmi garantili olarak değil. Xiaomi’yi biz fiyat performans olarak biliyorduk, ancak onlarda “arttırmaya” başladı. Şimdi ise 3 yıl öncesine geri dönüyoruz, gALAXY s5, tÜRKİYE satış fiyatı 2199TL. Yani Xiaomi ile aynı oranlardaydı. Peki şmdi?

İşte durum bu şekilde arkadaşlar, o zamanlar bu fiyatlar bize normal geldiği için, şimdi ise ucuz geliyor. Hey gidi hey.
Fiyat artışları çok a normal boyutlara ulaştı. Şimdi ise ne kadar devam edeceğine bir deyinelim. ABD gibi yerlerde oyun fiyatları, 50 – 80USD arası sabitlenmiş durumda. Bundan bir kaç sene önce oyun fiyatlarının çok fazla arttığını hatırlarsınız. Ancak şuan sabit görünüyor. Şuan en pahalı akıllı telefon ise 999USD ile İphone X. Bana kalırsa, fiyatlar 1200USD’ye kadar artmaya devam eder, çünkü tüm firmalar şunu söylüyor “Maaliyeti azaltmaya çalışıyoruz.” Aslında hiç bir şeye çalışmıyorlar dememiz yanlış olur, çünkü Xiaomi, One Plus gibi markalar reklam çalışması yapmıyor. Huavei, Apple, Samsung’un reklamlarına ise TV’de rastlayabilirsiniz. Paramızın bir kısmını reklamlara veriyoruz yani. Bu ise yaklaşık %21. Tabi markayıda unutmamak lazım.
Sonuç olarak akıllı telefonlarda 2000USD’yi görmeyeceğimizi tahmin ediyorum. Eğer görürsek, 12000TL telefonlara hazır olun!
İşin şakası, şuan Samsung, Apple gibi markalar fiyat konusunda çalışmalar yapıyorlar. Ve şu konuda dikkatinizi çekmek istiyorum. Akıllı telefonların fiyatı ABD doları cinsinden son 3 yılda sadece 200USD arttı. Bizde ise bu oran 4000TL. Akıllı telefonun fiyatının %49’unu (yaklaşık olarak) vergi olarak ödüyoruz.
Teknoloji elbet sonsuza kadar pahalı olmayacak. Mesela bilgisayar parçaları bile artık belli bir oranda sabitlendi. Bizim asıl endişelenmemiz gereken, operatör taksiti ile 36 ay taahüt ile telefon alanlar. Adam evine ekmek götüremiyor, ancak İphone 8’i var. Vay be!
Akıllı telefon fiyatları önümüzdeki 2 yıl daha artmaya devam edecek. Daha sonra bir oranda sabit kalacak. Bu orandan ise ya aşağı inecek, yada sabit kalacak.

Peki siz ne düşünüyor sunuz? Sizce fiyatlar daha ne kadar artacak? Yorum kısmından bize belirtebilirsiniz.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap