İlginizi Çekebilir

FİRMALAR HİZMETLERİNİ NEDEN TEK UYGULAMADA BİRLEŞTİRMİYOR?

en Çok sorulan bir soruya yanıt aradık?

Ekran Alıntısı

Telefonunuzu ilk aldınız, sevdiğiniz/kullanacağınız uygulamaları indirmeye başladınız. Facebook, Messenger, Turkcell Hesabım, Paycell; eğer içerik üreticisiyseniz YouTube stüdyo gibi bir çok uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Bazen diyorsunuz ki “Messenger Facebook’un ürünü değil mi? Neden onun içinde entegre gelmiyor?”

Biz bununda nedenlerini düşündük ve sizler için mantıklı olabilecek nedenleri bir araya getirdik.

1. HER ÖZELLİĞİ HER KULLANICI KULLANMAZ!

Facebook kullanıp Messenger’ı kullanmayan çok kişi tanıyorum. Bu uygulamanın tamamı Facebook’a entegre edilse bile bu özelliği kullanmayanlar olacaktır. Bunun sonucunda ise depolama alanları kullanmadıkları bir veriyle dolacak ve kullanmadıkları bir özelliği sürekli uygulamanın belirli bölgelerinde görecekler.

2. OPDİMİZASYON SORUNU!

Vazı uygulamaları birleştirirseniz, birinde çıkan bir sorun diğerini etkileyebilir. Mesela Facebook’a bir şey oldu ve erişemiyorsunuz, Messenger’da buna entegre olduğu için erişemeyeceksiniz. Firma, Facebook için yayımladığı bir güncellemede bir sorun bildirisi alırsa, bu diğer uygulamayıda etkileyebilir. Yani iki uygulamayı aynı anda opdimize etmek çok zor olacaktır.

3. GÜVENLİK AÇIKLARI!

Turkcell sunucularına bir saldırı oldu ve hesabım uygulamasını kullanan kişilerin E-Posta ve şifre bilgileri çalındı. Turkcell’in başka bir hizmetide bu uygulamaya bağlı olsaydı, o uygulamadaki hesabınızda ele geçirilmiş olacaktı. Örneğin Lifebox uygulaması ile hesabım birbiriyle bağlantılı çalışsaydı, fotoğraflarınız başkalarının eline geçmiş olacaktı. Biraz saçma oldu amaa durumu açıklamak için iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum.

4. HER UYGULAMA AYNI EKİP TARAFINDAN GELİŞTİRİLMİYOR!

Facebook üzerinden düşünmeye devam edelim, bu hizmetin ana uygulaması bir ekip tarafından geliştiriliyor, başka bir ekip tarafından kontrol edilip yayımlanıyor. Vu ekip Facebook’la uğraşırken aynı zamanda Messenger ilede uğraşırsa, hata yapma olasılığı çoğalır ve uyumsuzluk sorunları artar. Bu yüzden bu uygulamalar farklı ekipler tarafından geliştirilebilir.

Peki uygulamalar bir arada olsaydı ve yanlız kendi istediğimiz özellikleri kullanabilseydik? İşte o zamanda firma hangisine yoğunlaşması gerektiğine karar veremez ve bütün uygulama heder olur. Bu yüzden şuanki duruma alışmaya çalışalım ya da bu uygulamaların düşük özelliklerini kullanalım. Örneğin Facebook yerine Facebook Lite, Messenger yerine Messenger Lite, YouTube yerine YouTube Go kullanarak depolamadan yüksek oranlarda tasarruf edebilirsiniz. Mail uygulamaları için ise üçüncü taraf uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap