FBI, İphone şifrelerini kırmak için ölü insanlardan yararlanıyor!

iPhone-X-15.jpg
1

Bildiğiniz gibi Amerika merkezli teknoloji devi Apple, özellikle amiral gemisi iPhone ve diğer ürünlerinde kullanıcı güvenliğine ve gizliliğine oldukça fazla önem veriyor. Zira şirketin bu yüzden birçok kez Amerika Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ve Amerika Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile arası bozulmuş, davalık olmuştu. Hiçbir suçlunun iPhone telefon kilitlerini kırmayı kabul etmeyen Apple, böylelikle kullanıcı hakları ihlali yapmıyordu. Ele geçirilen cihazları kırmak için farklı farklı yollar deneyen dünyadaki bütün güvenlik birimleri, bunu anca özel tuttukları elemanlarla yapabiliyor. Fakat iPhone cihazları nasıl kırdığını açıklayan FBI, herkesi şaşkına uğrattı. Çünkü söylenene göre FBI touch ID yani parmak izi okuyucusu için ölü insanların parmaklarını kullanıyormuş.
FBI Adli Tıp Uzmanı Bob Moledor tarafından açıklanan bilgiye göre FBI, kırılması şart olan iPhone cihazlar için ölü insanların parmaklarını kullanıyor ve böylelikle Apple’ın Touch ID güvenlik önlemini aşıyormuş. Ayrıca uygulanan bu yöntemin tamamen yasal olduğunun altını çizen FBI, hayatını kaybeden birisinin iPhone kilidini açmak için cesedi kullandıklarını fakat iPhone X’de bulunan Face ID güvenlik aşamasını geçemediklerini açıkladı. Zira büroya göre Face ID kısmını geçmek için cihazın sahibinin gözleri açık ve yüzünün de tanınır halde olması gerekiyor. Ama cihazın sahibinin ölmesinin üzerinden biraz zaman geçerse Face ID bu yüzü tanımıyormuş. Söylenene göre FBI şimdi bu sorunu da ortadan kaldırmak için çalışıyormuş. Bakalım olayla ilgili Apple bir açıklama yapacak mı bekleyip göreceğiz.

Technolabs

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap