İlginizi Çekebilir

Doom inceleme!

Doom

Kim ne derse desin, Bana göre en iyi FPS oyunları İD Software’ın elinden çıkan oyunlardır.
Bir düşünün. FPS türünün atası Wolfenstein, Ardından Doom, Hangi firma bu kadar akıcı FPS oyunu yapabildi? (Call of Duty Modern Warfare serisi dışında.)
Bu incelememin konusu, başlıkta da belirttiğim gibi Doom. Ama 1993 yapımı olan değil, 2016 yapımı olan, ve eski ruhuna tam anlamı ile geri dönüş yapan doom.
Çıkış tarihi:
13 Mayıs 2016
Platformlar:
PC, PS4, Xbox One, Switch, PSVR, HTC Vive
Çoklu oyuncu:
Var
Tür:
FPS
Fasa fisoyu bırakıp incelemeye geçelim artık.
Doom, 3.oyundan tam 12 yıl sonra çıkageldi. Peki neden bu kadar bekletti?
Aslında Doom, 2008 yılında Quakecon 2008 etkinliğinde Doom 4 olarak duyurulmuştu. Tam olarak 3.oyunun devamı olan 4.oyun, Fazlası ile Call of Duty’yi andırdığından iptal edildi. Keşke edilmeseymiş. Oyun çok güzel görünüyordu.
Oyun neredeyse bitmişti. Hatta, 2010 yılında çıkış yapacaktı. Ama serinin severlerinin bunu istemediklerini düşünen İD, oyunu iptal edip beklemeye aldı.
2015 Yılına kadar bir şey duymadığımız Doom serisinden tam ümidimizi kesmiştik ki, E3-2015’te Doom Reboot olarak geri geliyor dediler, biz de çok sevindik.
Oyun çıktı, oynadık, peki beğendik mi?
Bu sefer Asphalt 9’u inceler gibi yapmayacağım. Düzenli bir şekilde oyunun her yönünü ele alacağım.
Başlayalım!
Grafikler:
Grafikler konusunda oyun kendisini çok çok +++++++++++ geliştirmiş. Hatta o kadar geliştirmiş ki, 4k oynamaya çalıştığınızda bir daha düşünün derim.
Kaplamalar, Gölgelendirmeler, ışıklandırmalar vb. Tam anlamı ile size Marsı ve Cehennemi yaşatıyor.
Silahlar ve yeni özellikler :
Oyunda, diğer oyunlarda yapamadığımız bir şeyi, yani 3’ten fazla silah taşımayı yapabiliyoruz. Karakterimiz hangi çantayı ya da pantollonu kullanıyorsa ben de istiyorum, çok işe yarıyor.

Silah çeşitliliği diğer Doom oyunlarından alışık olduğumuz gibi. Tabancadan makineli tüfeğe, pompalı tüfekten BFG’ye kadar ne ararsanız var. Bir dakika, BFG mi dedik? Bu silaha birazcık deyineceğiz.
BFG silahı oyundaki en güçlü silah. Zira koca bir ordu iblisin ortasında kaldınız, canınızda bitmek üzere. Hayat kurtaran BFG tam da bu noktada kullanmanız için biçilmiş kaftan. T harfine basıyorsunuz, Silahı ateşliyorsunuz, ve keyfinize bakıyorsunuz. Ama dikkat edin, sadece 3 mermi kapasitesi var.
Bu arada, BFG’nin açılımını merak edenler için açıklayalım. Big Fucking Gun oluyor kendileri. Türkçesi ne diye mi sordunuz? Cık söylemeyeceğim, zorlamayın.
Silahlara artık mod ekleye biliyoruz. Bazı silahlar hariç neredeyse her silaha mod ekleniyor.
Oyunun en can alıcı silahlarından birisi ise Testere olmuş. Merminiz bittiğinde çıkartıyorsunuz testereyi, iblislerin ortasına dalıp, onları doğruyorsunuz. Kan gölüne dönüyor ortalık. Ama dikkat etmeniz gereken bir husus var, testereniz benzin ile çalışıyor. Testerenizin benzini biterse etraftan bulmanız gerekiyor ki, bu da çok kolay. Zira oyun çok cömert. İblisleri öldürdüğünüz sürece, size can, mermi zırh, benzin VB. veriyor.
Bir de oyuna Glory Kill diye bir özellik gelmiş. Bu özellik canavarlar biraz hasar aldığında yanına gidip F tuşuna basarsanız çalışıyor. Canavarların kafasının kopmasını daha yakından izlemek için birebir.
Oyuna, kendinizi geliştirebileceğiniz, silahlarınızı geliştirebileceğiniz ara yüzler eklenmiş. Silahlar, zırh ve can konusunda kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Silahların, canınızın ve zırhınızın maksimum geliştirme sınırı 200 olarak belirlenmiş. Daha öteye gidemiyorsunuz.
Kendinizdeki geliştirmeler ise, daha hızlı koşma, daha yükseğe sıçrama, haritanızda gizli nesnelerin yerini gösterme VB. olarak belirlenmiş, Bu özellikler oyuna çok yakışmış.
Bir de oyuna Challenge’lar eklenmiş. Bu Challenge’lar da, Size belli bir silah veriliyor ve belli bir süre veriliyor, öldürebildiğiniz kadar düşman öldürmeniz isteniyor.Yeni eklenen özelliklerden en dikkat çekici olanı ise Snapmap. Snapmap’te, kendi haritanızı üretebiliyor, çevrim içi oyuncular ile oynayabiliyorsunuz.

Sesler ve müzikler:
Oyunun sesleri bence oyunun en can alıcı noktası. Çünkü sesler o kadar detaylı düşünülmüş ki, kendinizi birden marsın derinliklerinde, ya da cehennemin en derin çukurlarında hissedebiliyorsunuz.
Aynı şekilde Müzikler de sizi gaza getirecek şekilde hazırlanmış. Müzik başladığında, kendinizi durdurulamaz hissediyorsunuz. Ortamlara da kesinlikle bayağı uyan müzikler yapılmış. Silah seslerine de bir şey demiyorum, muazzam.
Hikaye:
Oyunun arka planında aslında bayağı sağlam bir hikaye var, ama bunu size anlatmıyor. Sizin araştırıp bulmanızı istiyor. Oyun boyunca bulduğunuz PDAlardan hikayeyi okuyorsunuz.
Multiplayer kısımlarına değinmeyeceğim.
Oyuna puanım, 97
Hikayeyi anlatsaydı, 100 üzerinden 100 olabilirdi. Ayrıca tamamen benim incelemem olduğu için, lütfen kendi düşüncelerinizi belirtirken saygılı olunuz.
Oyunu satın almak için:
https://store.steampowered.com/agecheck/app/379720/
Benim kanalda da serisi var, izlemeyi unutmayın.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLw5QIFXe7yHfqT0ZRzwB99t-T_frylapM

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap