Denuvo yine yenildi, Çıkışından 3 gün önce Hitman 2 kırıldı!


Korsan oyunculuğa son vermek amacı ile ortaya çıkan Denuvo, firmalar tarafından kullanılmaya devam edilse de, artık pek etkili bir korsan koruma sistemi değil gibi görünüyor.
2015 Yılından itibaren neredeyse her oyunda görmeye başladığımız Denuvo korsan koruma sistemi, her sürümü kırıldığında kendini geliştirmeye devam etse de, korsan kullanımın önüne geçemiyor. Zira 2015’te bir oyunun kırılması neredeyse 3-5 ayken, 2018’de çıkmadan önce bile kırılabiliyor.
13 Kasımda resmi çıkışını gerçekleştirecek olan Hitman 2, çıkışından 3 gün önce, yani 10 Kasım gecesi Cracker FCK DRM tarafından kırılarak, Torrent sitelerinde yer almaya başladı.
Bu da demek oluyor ki, Starforce korsan koruma sisteminin sonu geldiği gibi, Denuvo’nun da sonu yakın.
Peki, Kimdir bu FCK DRM?
İnternette Reddit forumlarında dolanan söylentilere göre, FCK DRM, GOG.com’un başlatmış olduğu bir savaşımsı hareket.
Bildiğiniz gibi, GOG orijinal oyun satarken tamamen korsan koruma sistemi olmadan, DRM olmadan satıyor. İşte söylentilerde bu nedenle ortaya çıkmış durumda.
Söylentiye göre, GOG.Com, oyunları aldığımız zaman bizim olmasını, ve hiç bir denetim sağlanmamasını önemsiyor. Denuvo, Starforce gibi sistemler ise, biz oyun oynarken arka tarafta çalışarak bizim oyunumuzu denetliyor. Bu nedenle GOG.com’un bu FCK DRM hareketini başlattığı konuşuluyor.
Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce DRM sistemleri kötü müdür? İyi midir? Bizim oyunumuzu denetliyorlar mı?

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap