İlginizi Çekebilir

Corona Virüs’ünü Kim Yaptı?

corona tr

Son aylarda tüm Dünya’nın gündeminde genetik Corona Virüs salgını var. Uzun bir süre yayılma alanının dışında yer almayı başaran Türkiye, geçtiğimiz hafta ilk vakaya merhaba dedi.

Virüsün yayılmasını engellemek amaçlı okullar ve üniversiteler tatil edildi. Aşı çalışmaları ise birçok ülkede sürüyor. ABD, Kanada gibi bazı ülkeler, buldukları çözümleri test etmek için onay bekliyor.

Her olayda olduğu gibi bu olayda da komplo teorilerinin ardı arkası kesilmedi. Yalan yanlış bilgiler çok hızlı bir şekilde yayıldı.

Tüm teorileri ayrı şekilde değerlendirmek lazım ama öncelikle herkesin konuştuğu “virüsü kim yaptı” ile başlayalım.

Salgın hastalıklar, birçok savaşta silah olarak kullanılmış ve savaşların seyrini değiştirmiştir. Sırf bu iş için 19. Yüzyılda vs. yapılan çalışmalar var, bunları araştırarak bulabilirsiniz. Çevremde duyduğum en önemli teorilerden biri, ABD veya İsrail’in bu virüsü gelişmekte olan Çin ve İran ekonomilerine bulaştırdığı yönünde.

Yazımıza devam etmeden önce belirteyim, yazdıklarım sadece kişisel tahminlerime dayanıyor.

Virüsü bulaştırmalarının nedeni ise büyüme hızlarını yavaşlatmak veya onları tehdit etmek olarak gösteriliyor. Çin, geçen günlerde yaptığı açıklamada virüsü ABD ordusunun ülkeye soktuğunu iddia etti. Bu açıklamanın ardından virüsün yapay yollarla elde edildiğine yönelik ihtimal daha da yaygınlaştı. Ben bu açıklamayı bir gövde gösterisi olarak görüyorum, ABD ve Çin yine sözlü olarak birbirlerine suç atacak.

Virüsün nasıl oluştuğunu bilmemiz için öncelikle bu işten kimlerin kazanacağına bakmamız gerekiyor. Şuan baktığımızda ABD ekonomisinin de Corona virüsü sebebiyle zarar gördüğünü anlıyoruz. ABD’li Apple, Google ve Microsoft, Çin’de patlak veren Corona Virüs sebebiyle üretimlerine ara vermek zorunda kalmıştı.

Eğer virüsü ABD yapmış olsaydı, bunu kontrol altında tutmak için de bir tedbir alması gerekirdi. Duyduklarımız, adamların virüsü pek de sallamadığını gösteriyor. Geçmişte kendi insanlarını öldürmeyi bile göze almış bu adamlar, yine aynı şeyi yapmış olamaz mı? Diyebilirsiniz. Ben, bunun imkansız olduğunu söylemiyorum, sadece, olma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyorum.

Corona Virüs yeni bir şey değil. 1960 ve 80’li yıllarda da virüs farklı şekillerde ortaya çıkmış ve aşısı geliştirilmiş. Virüs evrim geçirdikten sonra şuanki hâlini almış. Bilim insanları bunu ifade ediyorlar.

Yukarıda demiştim, Apple ve Google gibi şirketler bu işten olumsuz etkilendi. Mesela Apple, yeni İphone 9 serisini bu ay duyuramayacak. ABD’yi ayakta tutan, bu şirketler, kendi ayaklarına sıkacaklarını düşünmüyorum.

Virüsler, doğal olarak da oluşabilen şeyler, bunu unutmayalım. Her ortaya çıkan şeyde o yaptı, bu yaptı demenin, ne hastalara, ne de ölen hastalara ve onların yakınlarına hiçbir faydası yok.

Öte yandan yeni Corona Virüs’ünü ABD vs. Yapmış olsa bile bunu şuanda öğrenebilmemiz mümkün değil. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra, eğer böyle bir durum barsa, ya bu işin içindekiler ya da dönemin araştırmacılarının yaptığı çalışmalar bunu ortaya çıkaracaktır. Yani şuanda tartışmamız, teoriden öteye gidemiyor.

Ben şunu merak ediyorum, her türlü komplo teorisine kafamız çalışıyor da, ülkeye veya Dünya’ya fayda sağlayabilecek şeyler niye üretemiyoruz? Kafamızı niye ihtimallerle dolduruyoruz? Bence bunu bir düşünmemiz gerekiyor.

Her neyse, ortamın gergin olduğu şu günlerde birde teorilerinizle ortalığı germeyin. Bunun hiçbirimize faydası yok. Virüsü ciddiye alın ve tedbirlerinizi artırın. Umarız en kısa zamanda bu durum son bulur.

Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.