Asphalt 9: Legends (Android) İnceleme

Screenshot_20180801-174029

Bildiğiniz gibi dün Onur, Asphalt 9’un PC sürümünü incelemiş ve deneyimlerini aktarmıştı. Bende sizlere, mobil sürümdeki deneyimlerimi aktaracağım. İlk öncelikle oyunu grafikler açısından bir değerlendirelim:

Grafikler

Grafikler benim eleştireceğim bir konu. Nedenini soracak olursanız oyun 5 seneden daha eski donanımlarda bile sorunsuz çalışıyor. Amiral gemi modellerinde hiç sorun çıkartmayacaktır. Özellikle şehir iklimi daha canlı tutulabilir, Asphalt 8’deki gibi normal trafik ortamlarında yarışabilirdik. Binalar daha bariz olabilir, kayaların düşmesi daha gerçekçi olabilirdi. Ne olursa olsun, bu oyun, heleki 2018 model bir cihazın seviyesine uygun değil grafik olarak. En azından Galaxy S6’yı zorlamasını beklerdimki ne orta, nede yüksek ayarlarda sorunsuz oynaayabiliyorum. Yeni cihazlara hakaret olur!

 

Ancak grafikler son cihazları yormuyor, bunun dışında Asphalt 8’e oranla büyük geliştirmeler yapılmış. Mesela gölgeler daha gerçekçi, gün doğuşu ve akşam net bir şekilde gözlemlenebiliyor, yarış pistleri çok iyi ve renkli görünüyor. Uçma yerleri ise kendini bariz bir şekilde belli ediyor, yani kaçırmanız imkansız.

 

Kontroller

 

Kontroller oyunun en iyi yanlarından birisi diyebilirim. Bize 3 seçenek veriliyor, bunlar touchdrive, sağ sol yön tuşlarıyla kontrol ve hareket sensörüyle kontrol. Mobil kullanıcılar için en rahatı hiç şüphesiz touchdrive olacaktır. Çünkü yapmanız gereken tek şey drift, nitroya basmak ve arabayı yönlendirmek gibi şeyler. Özellikle telefon  kullanıcıları için tavsiye ediyorum.

 

Sağ sol tuşlarında ise cihazımızın sağında ve solunda döndürme için bir tuş oluyor ve bu tuşlarla yön tayini yapabiliyoruz. Tabletlerde parmak ağrısına, telefonlardada hoparlörün kapanarak oyun sesinin engellenmesine neden olabilir. Tabletlerde kullanmanızı tavsiye ederim.

Hareket sensörüyle kullanımda işin en tartışmalı konusu çünkü bu özellikte cihazınızın kalitesi büyük önem taşıyor. Apple cihazların algılaması daha iyi olduğundan cihazınızı çok fazla döndürmenize gerek kalmıyor fakat Android’de bir çok marka olduğu ve hepsi farklı sensörler kullandığı için deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerekli. Samsung Galaxy Tab S modelinde hareket sensörünün baya problem çıkarttığını belirtelim. Bunun yerine tabletlerde touchdrive kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

 

Ses ve müzikler

Oyunun en güzel yönüne geldik çünkü müzikler bir harika. Yarıştayken adeta kendinizi müziğe kaptırıyorsunuz ve bu gazla yarışı kazanabiliyorsunuz. Hele birde kulaklık taktınızmı bu iş tamam. Nitro seslerinde bir farklılık göremedim, oyun içi sesler zaten olması gerektiği gibi.

 

Sonuç

 

Oyunun detaylı bir inceleme yazısını Onur zaten yazmıştı, ilgili bölümünden erişebilirsiniz. Benim amacım, mobil sürüm ve PC arasındaki farkları saptayabilmenizi sağlamaktı. Oyunu Android için buradan, İOS için buradan, Windows için ise buradan indirebilirsiniz. Ayrıca oyunun mobil oynanış videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap