Apple, Neyin Peşinde?

iPhone-9-leaked-colors

İphone X çıktığından beri Apple cephesinde bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ettiniz mi? Değeri 1 Tirilyon Dolara ulaşan Apple, maksimum genişleme kapasitesine ulaştı mı?

Bu sorulara kesin bir cevap veremesekte, mevcut durum üzerinden bir kaç analiz yapabiliriz.

Efsane telefon Nokia 3310’u bilmeyen yok. Fakat Nokia tutarlı yüksrlişini kaybetti ve batma noktasına geldi. Aradaki zaman dilimine baktığımızda en büyük kaybı, ilk İphone modelinden sonra görüyoruz.

Nokia cep telefonu dünyasına profesyonel kamera kavramını sokan bir firmaydı. Apple ise Touch ID, FaceID gibi çeşitli biyometrik teknolojilerle karşımıza çıktı.

Apple, bir şeylerin ters gittiğinin farkında. Duyurulduğu 12 Eylül akşamı büyük beklentiler oluşturan İphone XR, ön sipariş sonrası yerinde saymaya başladı.

Apple, ön sipariş sürecindeki başarısına güvenerek tedarikçilere talimat verdi. Fakat ilginin ön sipariş süreci sonrası düşmesi sonucu, firma geri adım atmak zorunda kaldı.

Foccon başta olmak üzere tüm tedarikçilere üretimi yavaşlatmaları için talimat verdi.

İphone XR yerine İphone 8’e yönlenilmesi üzerine Apple, ağırlığı bu cihazın üretimine kaydırdı.

Bunun öncesinde firma şüpheli bir karar aldı ve İphone satış rakamlarının bundan sonra basınla paylaşılmayacağını açıkladı. Firma ya başarısızlığını gizlemeye çalışıyor, yada rakiplerini etkileyecek bir strateji üzerinde çalışıyor. Nedeni ne olursa olsun bunun kullanıcıya güven vermeyeceği kesin.

Şimdi biz satışların düştüğünü iddia ediyoruz, peki firma neden maddi kayba uğramıyor?

Bunun bir kaç nedeni var. Öncelikle firma sadece İphone yada Ipad satmıyor. Satış rakamlarının en çok düştüğü ürünler bunlar diye biliyorum. Sayısal verileri tam hatırlamıyorum ancak Apple’ın Hindistan’daki satışlarının gittikçe azaldı son verilerde net şekilde görülüyor.

Daha demin sadece mobil pazarda değil iş yapmıyor dedik ya, firma Mac satışlarında hala başarılı performans gösteriyor. Apple Watch’da hala ilgisini kaybetmemiş bir ürün.

Elbetteki yüksek kazançta ürünlerden elde edilen karlarında etkisi büyük.

Şimdi ne olacak derseniz, Apple hakimiyeti yavaş yavaş sona eriyor diyebiliriz. Ancak güçlü bir atılım firmanın tekrar yükselişe geçmesine neden olabilir.

Nokia gibi Apple’da sonsuza dek var olamayacak. Hatta Android’te. Fakat bizim amacımız eleştiri yaparken objektif davranmak zorundayız.

Apple’ın ne tasarladığını asla bilemeyiz. Fakat atacağı her adım firmayı etkileyecek. Yanlış bir politika, firmanın hızlı düşüşünü tetikleyebilir.

Samsung gibi üreticiler Çin’de üstünlük kurmak için o yere özel cihaz satışa sunuyorlar. Hindistan gibi büyük bir pazarda değer kaybedilmesi, marka devrinin sonuna yaklaştığımızın habercisi olabilir. Apple, mevcut pazarlardaki satışlarını ucuz İphone modelleriyle korumayı düşünebileceğini söylesekte, firma uzun süredir sürdürdüğü lüks algısını ortadan kaldırmak istermi bunu bilemiyoruz.

Huawei’in Apple’ı geçmesi, Xiaomi’nin sadece bir adım geriden gelmesi, Çin’li üreticilerin akıllı telefon pazarında daha belirgin olacağını gösteriyor. Tabi ABD, her şeyi tek elleştirmeye çalıştığından Galaxy Note 7 olayındaki gibi mevzularla piyasayı manuple edebilir. Sektörde neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap