Apple, İphone X Üretimini Durduruyor mu?

TSMC ile ilgili gelen bilgilere göre Apple, İphone X üretimini durdurma noktasına gelmiş olabilir!

iPhone-X-15.jpg

Apple Eylül ayında, Dünya’nın en pahalı akıllı telefonu ünvanını hala elinde bulunduran İphone X modelini duyurmuştu. 10. Yıla özel tanıtılan İphone X’e büyük umutlar bağlayan firma, fiyatın kullanıcıları etkilemeyeceğini düşünerek 999USD ile ürünü piyasaya çıkarmıştı.

Bir çok popüler teknoloji dergisi İphone X için “son 25 yılın en iyi buluşu” kavramını kullanıyorlardı. Hatta daha piyasaya çıkmadan telefon öve öve bitirilemiyordu. Bu durum ise aklımıza “bu telefon beklenen başarıyı gösteremeyecek” düşüncesini yerleştirmemize neden oluyordu.

Hatta Apple CEO’su, İphone X’in diğer İphone modellerine göre daha az satmasının, karlarında hiç bir düşüş oluşturmadığını, hatta fiyat nedeniyle kar ettiklerini söylemişti.

Günde bir kahve içeceğinize İphone X alabilirsiniz lafıda bu çaresizliği açıklıyor gibiydi.

Apple’ın en büyük işlemci ve parça tedarikçisi olan TSMC, Apple’ın son dönemlerde hiç bir parça satın almadığını, parçaların ellerinde kaldığını açıkladı. Hatta cihazın az satılması nedeniyle üretimin yavaşlatıldığı, hatta kısmen durdurulduğu iddia edildi.

Apple analisti Campling, herkesi şaşırtan şu açıklamayı yaptı:

‘’iPhone X satışlarındaki ciddi düşüş, TSMC’nin envanterindeki parçaları yok etme ihtiyacı hissedeceği rekor seviyede stok sorunu yaşamasına neden oldu. Neden? Çünkü iPhone X öldü.’’ diyen Campling, Apple’ın daha fazla yeni iPhone X üretmeyeceğini söyledi.

 

Önerilen Yazı

FBI, İphone şifrelerini kırmak için ölü insanlardan yararlanıyor!

 

 

Apple’ın İphone X ile büyük bir bozguna uğrayacağını zaten tahmin edebiliyordum. Bütün analistlerin durduk yere, üstelik daha piyasaya bile çıkmadan cihazı övmesi, en iyi buluş olarak lanse  etmesinden, bu işte bir bit yeniği olduğunu düşünebiliyorduk.

 

Firma İphone X üretimini durdurma kararı alırsa elindeki cihazlardan kurtulmak isteyebilir, fakat bunu yeni İphone duyurulana kadar yapacaklarını düşünmüyorum.

 

Büyük ihtimalle ilk önce İphone 8 serisinin üretimini durdurma kararı alacaktır. Apple, yeni modellerinde fiyatı daha düşük tutmayı hedefliyor. Bakalım firma için aleyhine dönen süreç, tekrar olumlu olabilecek mi? Sizde görüşlerinizi yorumlardan iletebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap