ANDROİD’DE İZİNLER

ANDROİD’DE İZİNLER
Android bir cihaz aldığınızda ve içerisine uygulamaları kurmaya başladığınızda, sizden bir takım izinler istenir. Bu izinleri sizlerle birlikte inceleyeceğiz.
DOSYALAR VE FOTOĞRAFLARA ERİŞİM İZNİ
Whatsapp, Facebook, Twitter gibi bir çok popüler uygulama, dosyalarınıza erişim izni istemektedir. Bu erişim izninin nedeni, bir fotoğrafı karşıya yükleyip paylaşmaktır. Paylaşım uygulamaları, bu izin olmadan çalışmaz. Android’in 6.0 ve üzeri sistemlerde izin özelliği bulunur. 
Ancak bazı uygulaamalar verilerinize erişmek için bu izni isteyebilir. Her uygulamaya bu izni vermeyin. Özellikle verilerinize gereksinim duymuyacak bir uygulama izin vermenizi gerektiriyorsa, o uygulamadan uzak durun. Verilerinizin içerisinde özel bilgileriniz olabilir, bunları kaybetmemek için her önünüze gelen uygulamaların izin isteklerini kabul etmeyin.
KONUM ERİŞİM İZNİ
Konumunuza erişebilen uygulama, servis açıkken bulunduğunuz yeri, çevresinde bulunan kafe, restoraan, Eczane gibi işletmeleri, görüntüleyebilir ve bunları depolayabilir. Google gibi uygulamalar bunu yol deneyiminizi iyileştirmek, yerel hava durumu ve haberleri size sunmak için kullanır. Kötü amaçlı uygulamalar konumunuzu kullanarak çeşitli hırsızlık vakaları planlayabilir ve konumunuzu bildiği için sizin konumunuzu kullanarak yasal olmayan işlemler gerçekleştirebilir. Bu durumlara karşı güncel bir güvenlik yazılımı yeterli olacaktır.
SES KAYIT İZNİ
Bu izni verdiğiniz uygulamaların mikrofonunuza erişme hakkı olur. Görüşme ve ses kaydediciler bunu ortam kaydı için kullanır. Aynı zamanda ses ve canlı yayınlar için Facebook’da bu izinlere ihtiyaç duyar. Kötü amaçlı uygulamalar ses kayıtlarınızı kullanarak sizi dolandırabilir. Sizin bir evetiniz bir çok işlemi gerçekleştirebilir, o yüzden sadece güvendiğiniz kaynaklara izin verin. Ayrıca uygulamanın mikrofona doğrudan erişimi olacağı için, ekran kapalıyken bile sizin sesinizi kaydedebilir. Bu nedenden dolayı dikkatli olmalısınız.
FOTOĞRAF ÇEKME VE VİDEO KAYDETME İZNİ
Bu izini Facebook gibi uygulamalar canlı yayın ve anlık fotoğraf çekme gibi hizmetler için kullanır. Ayrıca görüntülü sohbet uygulamaları, paylaşım uygulamaları, QR kod okuyucu uygulamaları gibi uygulamalarda kameranıza erişim isteyebilir. Kötü amaçlı yazılımlar kameranız ile istemsiz görüntülerinizi kaydedebilir ve bunları depolayabilir. Aynı zamanda kameraya sürekli erişimi olduğu için sizin fotoğrafınızı çekebilir ve yayımlayabilir. Güvenlik yazılımları çalıntı durumlardan sizi korumak için çektiği fotoğrafları depolar.
KİŞİLERE ERİŞİM İZNİ
Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım uygulamaları, rehberinizi eşitlemek için kişi erişim izni ister. Bu kişiler rehberle sınırlı değil, E-posta kişileri, Geçmiş E-Posta gönderileri, cihazlarınıza kayıtlı hesaplarada erişme iznini uygulamaya verir. Uygulamaların bir kısmı bu verileri depolamaz ve siler, ancak bir kısmı bu verileri geçici ve ya kalıcı olarak kopyalayabilir. Kötü amaçlı yazılımlar bu izni tanıdıklarınıza Spam E-Posta, kandırma amaçlı sahte fatura, sahte çek gibi ürünler için kullanabilir. Ayrıca sizin ve tüm kişilerinizin telefon numaralarına erişimi olduğu için, dolandırıcılık hataları alabilirsiniz.
SMS İLETİLERİ GÖNDERME, ALMA VE OKUMA
SMS’ler bazılarımız için çok önemlidir. Uygulamalar genelde telefon numarası doğrulamak için bu izni ister. Güvenilir uygulamalar bu izinleri kötü amaçlı kullanmazlar. Kötü amaçlı yazılımlar ise kişisel mesajlarınızı depolayabilir. SMS göndermesi nedeniyle başınız beladan kurtulmayabilir. Bu nedenden dolayı her uygulamaya bu izni vermeyin.
TELEFON ARAMALARI YAPMA VE ÇAĞRILARI YÖNETME
Bu izin ile bir uygulama telefon aramaları yapabilir, arama geçmişinize erişebilir ve bunları kullanabilir. Bazı antivirüs uygulamaları bu izni sizi Spam içerikli aramalardan korumak için alır. Kötü amaçlı yazılımlar bu izin ile yurtdışındaki suunucuları kullanarak arama yapabilir ve ruhunuz duymaz. Sonra faturanızın neden fazla geldiğini sorarsınız. Sonradan üzülmemek için bu izni her uygulamaya vermeyin.
Kullandığınız uygulamaların mutlaka kullanım koşulları olacaktır. Eğer uygulama yasalsa koşulları okuyarak kabul edip etmemeye karar verebilirsiniz. Çok yakında, bu izinleri nasıl güvenle yöneteceğinize dair ip uçları vereceğiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2012 yılından beri teknoloji konulu araştırmalar yapmaktayım. Bir şeyi öğrenmemin temelini merakım oluşturur. İnsanların sorunlarına çözüm bulmayı severim ve benim bilgilerimden yararlandıkları zaman mutlu olurum. Her zaman teknolojinin olumlu olumsuz eleştiri kısımlarında yer alırım ve bu eleştirileri yaparken üretici politikaları ve kullanıcı görüşlerini değerlendiririm. Almayın yerine neden almamalısınız? Düşüncesini benimserim. Uzman olduğum konularda makaleler yazıp videolar çekmek hoşuma gider. Bilgilerimi Facebook ve Google grupları başta olmak üzere Web forumları, araştırmalar ve YouTube videoları ile geliştirmeye çalışırım.

Yorum Yap