İlginizi Çekebilir

2018’in en iyi 10 oyunu!


Başlığı görüp te, şöyle düşünmeyen yoktur herhalde. (2019’a girdik, adamlar 2018’den bahsediyor.) Böyle düşünenlere tek cevabım, evet, haklısınız Elde olmayan nedenlerden dolayı böyle yapmak zorunda kaldık. Ama geç olsun, güç olmasın düşüncesindeyim. Siz ne dersiniz?
Geçelim yazımızın konusuna.
İyisiyle, kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. İşlerimiz, okullarımız derken, stresli hayatımızdan bizi bir nebze uzaklaştıran oyunlardan bizim için bakın parantez içerisinde tekrardan yazıyorum, (Bizim için) en iyi 10 oyun neydi? 2018 Yılı, sanki bütün firmaların (Kardeş bizim bir oyun var, onu piyasaya sürelimde oyuncular duramasın, bassınlar parayı alsınlar) diyerek anlaştıkları bir yıl oldu. Özellikle Sony cephesi, PS4’ün ömrünün az kaldığını gözümüze art arda EXC oyunlarını sokarak belli etmekten geri durmadılar.
Baştan söyleyeyim, listede göreceğiniz bazı oyunları oynamadım. Tamamen Youtube’dan izlediğim Let’s Play videolarına göre koydum.
Listemize başlıyorum. Hazır mısınız?
10: Assassin’s Creed: Odyssey
E3-2017 etkinliğinde ilk gösterildiğinde, aynen şöyle bir tepki vermiştim. (Ubi bu ne yaaa? Bu AC Origins’in aynısı)Siteye haberlerini girerken de bu tepkiyi yazılı bir biçimde sizlere de sunmuştum.

EEE Onur, ne işi var o zaman AC Odyssey’in burada? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Sakin olun, açıklıyorum.
AC Odyssey, hala Origins’in tıpatıp aynısı. Bu düşünce benim için değişmedi. Ama, Ubisoft dersine güzel çalışmış. Origins mekaniklerinin üzerine RYO mekanikleri eklemiş, dolu dolu, büyüüüük bir açık dünya eklemiş, Her tarafından görev fışkıran NPC’ler eklemiş. Başka değişim yok kendisinde. Birde unutmadan, Oyunun süresi de uzun, ve sıkmıyor. İşte bu yüzden 10. Sırada.

9: A Way Out
2018’in büyük sürprizlerinden olan A Way Out, beni bir hayli şaşırttı. Oyun ilk tanıtıldığında, oynamak için iki kişinin zorunlu olduğunu öğrenince, (Satmaz bu oyun) demiştim. Ama oyun milyonlar satarak beni şaşırtmayı başardı.
A Way Out’ta siz ve bir arkadaşınız, verilen iki karakterden birini seçerek ya Online Coop, ya da Local Coop olarak oynayabiliyorsunuz, Daha doğrusu oynamak zorundasınız. Üstelik oyunun dağıtıcısı konumunda bulunan EA bütün oyuncuları şaşırtarak, Eğer oyun sizde varsa, bir arkadaşınız da oyuna ücretsiz sahip olabiliyor hareketini başlattı. Hapishaneden kaçış macerasında başarılar dileriz.

8: Shenmue 1-2 Remaster sürümleri
Evet, oyunlar 90’lı yıllara ait, ama Remaster sürümleri ile Shenmue 3 öncesi çok iyi geldi. Basit bir intikam hikayesi olarak başlayan 1. Oyun, sizi ilerleyen kısımlarda şaşkına uğratabiliyor. Ayrıca Honk Kong sokaklarında gezebiliyor, Arcade oyunların tadına varabiliyorsunuz. 3. Oyun çıkmadan bir bakın derim. Pişman olmazsınız.

7: Red Faction: Guerrilla Re-Marstered
Böyle etrafı kırmalı, dökmeli oyunları çok seviyorum. Birde elinizdeki en güçlü silahınız balyozsa, O zaman değmeyin keyfinize. O EDF binalarını yıkmak, köprüleri kırmak, yıkılan evlerin altındaki düşmanlarında zarar görmesi, inanılmaz bir his. Orijinali 2010 Yılında çıkan oyunu yeni deneme fırsatım oldu. O yüzden 7. Sırayı hak ettiğini düşünüyorum.

6: Transference
Bir evin içerisinde olan olayları, çözdüğümüz Puzzle’lar ile ortaya çıkartmaya çalıştığımız korku oyunu olan Transference, Bana İptal edilen Silent Hills’ı çağrıştırdı. Bir kapıdan geçtiğinizde, tekrardan o kapıdan çıkarsanız, aynı olayları yaşamıyorsunuz. Her seferinde farklı olaylar oluyor. Hatta size kendi yaşadığım bir örneği vereyim.
Bir odaya gittim, Bilgisayarın yanında bir USB vardı. Alayım dedim. Aldım, nerede işe yarayacak diye bakıyorum, bulamayınca herhalde işe yaramıyor diye bir odadaki masanın üzerine koydum. Sonra bir Puzzle’ı çözmek için belki gerekiyordur diye almaya gittim, ve koyduğum yerde bulamadım. Yakında oyun kanalımıza videosu gelecek, sizde oradan şahit olursunuz.
Ayrıca, oyunu VR gözlükleriyle de oynayabiliyorsunuz.

5: Sunset Overdrive
2014 yılında Xbox One oyuncularının tecrübe ettiği Sunset City macerasını, 4 yıl sonra gelen PC portu ile bende tecrübe ettim. Tek kelime ile harika.
Açık dünyası bulunan oyunda kaymak, elinizdeki silahları kullanmak, çok iyi hissettirilmiş biz oyunculara. Biraz daha hikaye olsaymış, daha yüksek sıralamalarda yer bulurdu kendine.

4: Spider-Man
İşte oynamadığım oyunlardan biri. Youtube’dan izleyerek bitirdiğim oyunu her ne kadar ben oynamamış olsam da, oyunun her özelliği hakkında bilgim var.
Öncelikle geliştirici ekibin, bu oyun için ayrı bir çizgi roman hikayesi kullandıklarını, ve Marvel evrenine bağlanmayan bir Spider-Man oyunu olduğunu biliyorum. Batman Arkham serisinden aşina olduğumuz dövüş mekanikleri de oyuna getirilmiş, tabi biraz daha cilalanmış olarak. Şehirde Ağ atıp gezmekte, çok eğlenceli. Yüzlerce saat hiç sıkılmadan ağ atabilirsiniz.
Oyundaki sıkıntılar ise fazla göze batmıyor. Sadece biraz daha hikaye modunun üzerine düşülseymiş, daha iyi olabilirmiş.

Son 3 oyun hakkında hiçbir şey yazmayacağım, çünkü tam olarak evrenlerine hakim değilim.
3: Detroit: Become Human

2: Red Dead Redemption 2

1: God of War

Kendi kişisel listemiz bu kadar. Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.
Unutmadan, (Bizce en iyi oyunlar) diyelim, ve yazımızı sonlandıralım.

Yorum Yap
Nasıl Buldunuz?

Yazar Hakkında

Adım onur. 26 Haziran 2000 tarihinde doğdum. 8. Sınıftan itibaren oyunlar, teknoloji, VB. dallar ile ilgiliyim. Kendime ait bir Youtube kanalım, bir Twitter hesabım, bir Facebook hesabım, ve 2 adet yazı yazdığım sayfam var. Tabi bir sayfa bu sitenin kurucusuna aittir.

Yorum Yap